Soud ve městě Južno-Sachalinsk v srpnu zakázal distribuci knihy nazvané Modlitba k Bohu, její význam a místo v islámu. Soudkyně Natalja Perčenková podle agentury TASS rozhodla, že citace z Koránu a komentáře k nim útočí na ostatní náboženství, šíří náboženskou nenávist a extremismus, a odporují tudíž zákonu. Rozhodnutí, které není pravomocné, vyvolalo v Rusku skandál. Ukázalo se navíc, že na černém seznamu zakázaných knih je v Rusku na padesát děl o islámu.

Do čela odpůrců soudního verdiktu se postavil čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, který se v Rusku prezentuje jako hlavní politická opora muslimské víry. Obvinil sachalinský soud, že označuje miliardy muslimů za zločince, a pohrozil soudkyni Perčenkové osobní mstou. K jeho protestům se připojil i jeden z předních ruských muslimských duchovních Rušat Abbjasov. Podle jeho názoru by měl zákon soudům zakázat, aby vynášely verdikty k církevním textům bez odborné expertízy.

Závadný biblický incest

Ve čtvrtek se v ruském tisku objevila informace, že pozornosti ochránců zákona neušla ani Bible. Novosibirská prokuratura projednává podání jistého stěžovatele, podle něhož obsahují některé části Starého zákona výroky ohrožující mravní vývoj dětí. Konkrétně jde o líčení osudu dcer biblického Lota, který jako jediný muž přežil zkázu Sodomy a Gomory. Jeho dcery ho opily a podle knihy Genesis "daly život potomstvu ze svého otce".

Biblický incest podle nejmenovaného stěžovatele musí prověřit novosibirská prokuratura, protože "popírá rodinné hodnoty, vyzývá k neúctě k rodičům a vede k touze po konzumaci alkoholických nápojů".

Stížnost podle TASS dostal na stůl prokurátor Igor Stasjulis, který letos po celé zemi proslul zákazem opery Tannhäuser v novosibirském divadle. Její nastudování údajně uráželo náboženské city věřících.

Podle ruských poslanců by se problematikou náboženských textů měl centrálně zabývat ruský Nejvyšší soud. Šéf výboru Státní dumy pro církevní organizace Jaroslav Nilov soudí, že věc si zaslouží systémové řešení, stoupencem nové zákonné úpravy ale není. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov odmítl spory kolem Koránu a Bible komentovat.