Nádraží se otevřelo ve čtvrtek ráno, migranti do něj okamžitě vtrhli a obsadili jediný vlak, který v té době na nádraží byl – nostalgickou soupravu do lázeňského města Šoproň. Uprchlíci se domnívali, že vlak pojede do Německa. Z omylu je nedokázalo vyvést ani hlášení na nádraží, ani cedule na vlaku.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Běženci se mezi sebou bijí a doslova po sobě šlapou. Situace je život ohrožující,“ uvedl redaktor televize M1.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Migranti se v zoufalství v maďarském Bicske vrhli na koleje i s dítětem v náručí. Zdroj: Reuters

Vlak, který migranti obsadili, je nostalgická souprava, která měla připomenout tzv. Panevropský piknik, který v roce 1989 přispěl ke změně režimu v Maďarsku. Běženci nabyli přesvědčení, že tento vlak pojede do Německa, a na jeho vagóny doslova zaútočili.

První vagon zmíněného nostalgického vlaku byl vyzdobený německou vlajkou. To migranty utvrdilo v přesvědčení, že vlak směřuje do Německa. Některé vagony soupravy měly symbol Českých drah. Migranti však odmítali soupravu opustit a doufali, že se dostanou do Německa.

Migranti se cpali do vlaku, aniž by tušili, kam zamíří.

Migranti se cpali do vlaku, aniž tušili, kam zamíří.

FOTO: Laszlo Balogh, Reuters

Vlak po jedenácté hodině skutečně do Šoproně odjel. I s migranty. Ti ale zřejmě netušili, že souprava vůbec nemíří do Německa, a už vůbec neznali plány maďarských úředníků. Vlak zastavil ve městě Bicske, asi 40 kilometrů za Budapeští. Agentura MTI uvedla, že na migranty tam čekala policie s autobusy a postupně se je snaží odvézt do místního uprchlického tábora.

Policie na nádraží v Bicske vyhlásila operační zónu a vykázala z místa média.

Policisté se snaží dostat migranty z vlaku

Policisté se snaží dostat migranty z vlaku

FOTO: MTI

Běženci ale odmítají z vlaku vystoupit a skandují „No camp“. Někteří se vrhali do kolejí. To byl i případ, kdy otec strhl do kolejí ženu s malým dítětem. Policisté ho odvedli v poutech.

Zoufalý Syřan na nádraží v Bicske strhl svou ženu i s dítětem na koleje.

Zoufalý Syřan na nádraží v Bicske strhl svou ženu i s dítětem na koleje.

FOTO: Laszlo Balogh, Reuters

Mezitím Maďaři přistavili na Východní nádraží v Budapešti další vlak, který uprchlíci také ihned obsadili. Po chvíli se ale mezi nimi roznesla informace, co se stalo s prvním vlakem, a začali soupravu zase opouštět. Při odjezdu ale byly ve vlaku desítky běženců.

Vlak směřoval do Gyóru, zastavil ale na nádraží v obci Nagyszentjános a policie odvezla migranty do nedalekého uprchlického tábora ve Vámosszabadi. Neuposlechly jen asi dvě desítky běženců, které zůstaly na nádraží v obklíčení policistů.

Někteří uprchlíci se do vagónů snažili dostat okny.

Někteří uprchlíci se do vagónů snažili dostat okny.

FOTO: Laszlo Balogh, Reuters

„Na nádraží opakovaně hlásí, že ve čtvrtek nepojede žádný vlak do západní Evropy, ale v chaosu a hluku to nikdo neslyší,“ informoval ráno reportér televize M1.

Uprchlíci se snaží narvat do vlaků.

FOTO: MTI

Běženci vzali vlaky na budapešťském nádraží útokem.

FOTO: MTI

Policisté na nádraží se snaží zabránit migrantům, aby přebíhali přes koleje před přijíždějícími vlaky. Část nádraží, odkud jezdí vnitrostátní spoje, běžně funguje.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Uprchlíci hromadně vtrhli na Východní nádraží v Budapešti.

Zdroj: Reuters

Vedení státních drah přes agenturu MTI oznámilo, že ve čtvrtek do západní Evropy nepojede z Budapešti přímo žádná vlaková souprava. Státní dráhy se takto rozhodly „kvůli bezpečnosti provozu“. Mluvčí státních drah Virág Lőcseiová serveru origo.hu uvedla, že zrušeny byly i čtvrteční vlakové spoje do Bratislavy a do Prahy. [celá zpráva]

Na nádraží ve městě Győr vysadili maďarští policisté z vlaku 80 migrantů. Uvedl to server origo.hu. Není zatím jasné, odkud vlak vyjel a kam směřoval

V pondělí odjelo z budapešťského Východního nádraží několik stovek migrantů do Německa. Od úterý je však maďarská policie do budovy nepouštěla. Asi 3000 migrantů přespávalo na náměstí před nádražím nebo v nedalekém tranzitním centru.