Před hlavním vchodem do nádraží stojí kordon maďarských policistů a nikoho nepouští. Ostatní cestující jsou vpouštěni do budovy bočním vchodem po předložení dokladů.

Migrantů se to však netýká. „Mám platnou jízdenku a nechtějí mě pustit. Nechápu, proč ostatní mohli v pondělí cestovat a my nemůžeme,“ řekl jeden z migrantů.

Protestující skandovali hesla „Freedom, Freedom,“ nebo „Germany, Germany“. Televize M1 citovala dalšího migranta, který varoval, že postupem času nebudou jen skandovat.

Protestující migranti před budapešťským Východním nádražím

Protestující migranti před budapešťským Východním nádražím

FOTO: MTI

Server hvg.hu uvedl, že po páté hodině se u nádraží objevilo množství policejních vozů a tři autobusy. Objevily se dohady, že policie chce migranty odvážet autobusy. Nikdo však netuší kam.

Vedení státních drah MÁV odpoledne uvedlo, že cestovat vlaky bylo umožněno pouze cestujícím s potřebnými doklady.

Protest migrantů před Východním nádražím v Budapešti

Protest migrantů před Východním nádražím v Budapešti

FOTO: MTI

Chaos na Keleti pu.

Dopoledne bylo nádraží na několik hodin uzavřeno. Lidé byli předtím vyzvání, aby jeho prostory opustili, protože migrantů bylo tolik, že hrozil pád lidí z přeplněných nástupišť do kolejiště. [celá zpráva]

Migranti čekající v Budapešti na Východním nádraží na vlak do Německa

Migranti čekající v Budapešti na Východním nádraží na vlak do Německa

FOTO: Zoltan Balogh, ČTK/AP

Čtyřiadvacetiletý ekonom Muhammad ze syrského Halabu řekl, že na nádraží Keleti zažil nejhorší zmatek za svoji cestu z válkou zmítané Sýrie. Za 200 eur si koupil lístek na vlak do Mnichova poté, co mu policisté v pondělí řekli, že bude moci odjet. Nicméně dnes mu zabránili v tom, aby vešel na nástupiště s vysvětlením, že nemá platné vízum pro Německo.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Okolí budapešťského nádraží Keleti se proměnilo v uprchlický tábor

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács řekl agentuře Reuters, že Maďarsko se snaží vyhovět právním předpisům Evropské unie. Každý, kdo chce cestovat uvnitř EU, musí mít platný pas a schengenská víza.

V pondělí však podle všeho málokterý migrant, který odjel z Budapešti do Rakouska, těmto požadavkům vyhovoval.

Stěhování národů

Šéf úřadu vlády János Lázár na jejím zasedání kabinetu v souvislosti s uprchlickou krizí varoval před „dlouhodobým stěhováním národů”. Maďarsko a Evropa se prý musejí připravit na to, že v blízké budoucnosti se vydají na cestu miliony migrantů, uvedla ČTK.

Odpovědná za to podle Lázára bude „levicová politika” Evropské komise, jež každému umožní přístup do EU. Doplnil, že unie se s migrační krizí nedokázala vypořádat a není schopna ochránit své vlastní hranice.