Kiska nechápe, proč ve chvíli, kdy je po operaci, slovenské ministerstvo vnitra informuje o tom, že mohl absolvovat zákrok na Slovensku.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Po operaci jsem telefonoval s ministrem vnitra a věřím, že došlo k nedorozumění. Řídil jsem se tím, co mi řekli lékaři, a ti mi doporučili pracoviště v zahraničí. To, že lékař, kterého jsem v životě neviděl, mi den před operací mezi dveřmi něco řekne, nepokládám za doporučení,“ uvedl Kiska v rozhovoru pro deník Nový čas.

Slovenský prezident odmítá, že by  volbou zahraniční kliniky dal najevo nedůvěru ke slovenským lékařům. Zdůraznil, že doposud všechny zákroky absolvoval na Slovensku. „Určitě pro mě, ale i pro moji rodinu, která se na mě byla podívat na otočku z Popradu, by bylo pohodlnější být ve Vojenské nemocnici v Ružomberku, o které jsem slyšel hodně dobrého,“ dodal.

Kiskovu předchůdci Ivanu Gašparovičovi měnili na Slovensku v roce 2011 kyčelní kloub, loni se podrobil operaci v Bratislavě i premiér Robert Fico.

Nemocnice sv. Michala v Bratislavě, která patří pod ministerstvo vnitra, však tvrdí, že Kiskovi doporučila operaci v Ružomberku. „Rozhodnutí prezidenta nechat se operovat v Plzni bylo jeho osobním rozhodnutím,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Mluvčí prezidentské kanceláře Krpelan tvrdí, že o možnosti operace v Ružomberku se prezident dozvěděl až den před hospitalizací v Plzni.

Operaci v ČR hradila zdravotní pojišťovna Dôvera, u níž je prezident pojištěný. Loni pojišťovna schválila 120 hospitalizací v ČR, letos zatím 90.