Memorandum, které rakouská ministryně Johanna Miklová-Leitnerová a její maďarský a srbský kolega Sándor Pintér a Nebojša Stefanović při schůzce v maďarské metropoli podepsali, se týká zejména spolupráce na hranicích.

Jde především o společné hlídky na maďarsko-srbských a srbsko-makedonských hranicích a o vytvoření kontaktních míst pro kontrolu hranic ve všech třech zemích.

Dohoda se týká také spolupráce společných vyšetřovacích skupin, které se zaměří na boj proti pašování lidí.

Peníze od Evropské komise

Ministři rovněž požádali Evropskou komisi o poskytnutí další finanční pomoci, aby se jejich země mohly lépe vyrovnat s velkým množstvím uprchlíků. Zároveň vyzvaly, aby byla větší pozornost věnována takzvané balkánské cestě, po níž se nyní dostává do Evropské unie největší množství běženců.

Maďarský ministr Pintér na tiskové konferenci aktualizoval údaje o počtu ilegálních migrantů, kteří do Maďarska vstoupili od začátku letošního roku. Je jich už 67 000 a drtivá většina do země přišla přes Srbsko.

Maďarská vláda oznámila, že kvůli tomu postaví na hranicích se Srbskem čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý plot. I o tom by se mělo jednat ve středu na společném zasedání vlád obou zemí v Budapešti.

Miklová-Leitnerová dnes uvedla, že v Rakousku jsou nyní základní potřeby zajištěny pro 40 000 utečenců. Brzy by se ale podle ní jejich počet mohl rozrůst na 70 000.