"Rozpočtové zdroje nejsou neomezené a možnost významnějšího zvýšení příjmů není v současné situaci velká," upozornil Medvěděv a zdůraznil, že sestavovat rozpočet pro příští rok musí ruská vláda v nelehké situaci.

"Musíme realisticky vyhodnotit existující rizika. Parametry rozpočtu v mnohém diktuje stávající stav hospodářství," prohlásil.

Za hlavní problémy, které poměr mezi rozpočtovými příjmy a výdaji ovlivňují, premiér označil pokles cen ropy na světových trzích, zpomalení ekonomického růstu a sankční režim, který od loňska poškozuje ekonomické styky Ruska se zahraničím. "Musíme sestavit rozpočet, který na tyto výzvy náležitě reaguje," řekl.

ČTĚTE TAKÉ
Válka sankcí nekončí. Putin prodloužil zákaz dovozu západních potravin
Putin je na vrcholu popularity

Pro letošní rok počítal rozpočet s příjmy 15 biliónů rublů (6,7 bilionu korun), ale podle odhadu ministerstva financí budou nižší až o 2,5 biliónu. V příštím roce dosáhne propad příjmů částky 1,8 biliónu a v roce 2017 to bude 1,6 biliónu rublů, uvádí ministerstvo.

S deficitem se ruská vláda hodlá vyrovnat omezením sociálních výdajů. Podle agentury TASS například výše valorizace sociálních dávek by neměla být určena podle skutečné míry inflace, ale podle inflačního cíle. Ten je pro příští rok stanoven ve výši čtyř procent.