Hlavní obsah

Ruská ekonomika je v pohodě, ujišťuje Putin

19. 6. 2015, 15:09 – Petrohrad • Aktualizováno 19. 6. 2015, 16:38

Ruská ekonomika navzdory předpovědím neprožívá větší krizi, inflaci se daří držet pod kontrolou, kurz rublu je stabilnější a banky se přizpůsobily novým podmínkám, řekl v pátek na ekonomickém fóru v Petrohradě ruský prezident Vladimir Putin.

Foto: Ria Novosti, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru v Petrohradě

Článek

Země, která čelí poklesu důležitých příjmů z těžby ropy a západním hospodářským sankcím, podle něj hodlá vytvořit lepší podmínky pro investory, předvídatelné právní prostředí a zmrazit daně.

Putin začal k účastníkům fóra hovořit se zhruba půlhodinovým zpožděním a projev zahájil chválou ruského hospodářství. Západní sankce podle šéfa Kremlu Rusku de facto prospívají. Čím víc bude Rusku do cesty kladeno vnějších překážek, tím otevřenější a svobodnější se podle něj země stane.

"Ještě na konci loňského roku nám předpovídali hlubokou krizi. To se nestalo. Stabilizovali jsme situaci, neutralizovali negativní výkyvy a obdobím těžkostí procházíme sebevědomě. Stalo se tak především proto, že Rusko je dostatečně odolné," řekl prezident. Protikrizová opatření splnila účel a teď je podle Putina možné přejít k "systémovému rozvoji".

Ekonomika se prý relativně dobře vyrovnává s klesajícími cenami ropy i důsledky sankcí, které mimo jiné omezují přístup Ruska na finanční trhy. Západní země je vyhlásily v souvislosti s ruským podílem na ukrajinské krizi.

Putin láká investory

Putinova slova jsou ale poněkud v rozporu se faktem, že HDP Ruska se v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu tamního statistického úřadu meziročně snížil o 2,2 procenta.

Prezident také oznámil, že Moskva plánuje investiční pobídky, chce zmrazit daně na období čtyř let a podpoří vědu a technologické inovace. Spolupráce se Západem prý podle něj bude i přes diplomatické neshody pokračovat. "Dialog je v našem společném zájmu," řekl Putin.

Reklama

Související články

Výběr článků