Námořní operace EUNAVFOR-Med mají podle šéfky zahraniční služby EU Federiky Mogheriniové „rozbít kriminální sítě“. EU chce ve věci spolupracovat s libyjskou stranou. „Usilujeme o partnerství s libyjskými úřady, se všemi relevantními libyjskými úřady,“ prohlásila Mogheriniová.

Taková spolupráce nebude lehká, protože Libye je rozvrácena občanskou válkou, mezinárodně uznávaná vláda nemá zemi pod kontrolou a dokonce ani neúřaduje z hlavního města Tripolisu.

Rozbití pašeráckých sítí je součástí širšího plánu reakce EU na masivní příliv běženců z Afriky do Evropy. Ten mimo jiné zahrnuje hlubší spolupráci s tranzitními zeměmi či návrh kvót pro přijímání uprchlíků pro jednotlivé země. [celá zpráva]

Zatím není jasné, kdy mise, jejíž náklady se odhadují na 11,8 miliónu eur (zhruba 318,5 miliónu korun) začne. Schválena by mohla být za měsíc a velitelství by měla mít v Itálii.

Čeští ministři Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Martin Stropnický (ANO) podle ČTK v Bruselu uvedli, že by ČR mohla přispět vojenskými důstojníky na velitelství budoucí operace.

K evropským břehům se od počátku roky vydaly přes moře desetitisíce migrantů. Více než 1800 jich utonulo. To je dvacetkrát víc než za stejné období vloni.