Nicola Sturgeonová, která stojí v čele SNP se po oznámení odhadů vyjadřovala spíše opatrně. Zisk 58 křesel podle ní není příliš pravděpodobný.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Odhady výsledků vychází z tzv. exit pollů, tedy výsledků dotazů na hlasující před volebními místnostmi. U většinového systému, který v Británii je, ale tyto odhady nebývají tak přesně jako u systému poměrného zastoupení.

Překvapivě špatně dopadla Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která prosazuje odchod země z EU, bude se muset spokojit se dvěma mandáty. Liberálové, kteří jsou nyní součástí vládní koalice, mají mít pouze deset zástupců. Strana zažila od minulých voleb velký propad a přičítá to právě účasti na koalici s konzervativci, v níž rezignovala na prosazování svého programu.

Sčítání hlasů v Sheffieldu

Sčítání hlasů v Sheffieldu

FOTO: Andrew Yates, Reuters

Pokud by nynější koalice zůstala zachována, mohla by mít většinu. Naopak k vytvoření koalice liberálů a labouristů by mandáty nestačily. Na většinu je potřeba 326 křesel.

První výsledky by měly být k dispozici po půlnoci, konečné pak budou v pátek odpoledne.

Podle předvolebních odhadů měly být dvě největší strany vyrovnané a získat kolem 260-270 hlasů. [celá zpráva]