„Při této přehlídce se představí bezprecedentní množství nové techniky, která se až do poslední chvíle utajuje,” upozornila BBC na svém ruskojazyčném webu. Ruské ministerstvo obrany dokonce k přehlídce spustilo zvláštní internetovou stránku, která obsahuje i seznam a fotografie techniky, která se přehlídky zúčastní.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Kromě Armaty, která jako první tank nové generace budí největší zájem, se v Moskvě ukáže nové stejnojmenné bojové vozidlo pěchoty na stejném podvozku s automatickým rychlopalným kanónem ráže 30 milimetrů.

Jejich klíčovým prvkem je dálkové ovládání zbraňových modulů, což umožňuje lépe ochránit posádku a výsadek, ale na druhé straně klade zvýšené nároky na složité elektronické a optické systémy.

Ruské pásové obrněné transportéry BTR-MDM Rakuška 82A

Ruské pásové obrněné transportéry BTR-MDM Rakuška 82A

FOTO: May9

Dále budou k vidění dva střední obrněnci na podvozku Kurganěc-25 – pásový transportér a bojové vozidlo pěchoty.

Představí se i samohybná houfnice Koalicija SV, kolový obrněný transportér Bumerang a obrněné automobily ve verzích Tajfun-K a Tajfun-U, vytvořené na základě nákladních automobilů Kamaz a Ural. Předvede se i výsadkový pásový obrněný transportér BTR-MDM Rakuška.

Nová ruská balistická raketa Jars

Nová ruská balistická raketa Jars

FOTO: May9

Větší obavy ale vyvolává raketová technika. Na Rudé náměstí vyjede také mobilní mezikontinentální raketa Jars, představující další vývoj rakety Topol-M, od níž se údajně odlišuje zlepšenou schopností pronikat protiraketovou obranou.

Chybět nebude ani Iskander a systémy protivzdušné obrany Tor M32U, Buk M2 a S-400.

Chybět nebudou historické zbraně 

Přehlídky se má zúčastnit více než 16 500 vojáků, 201 kusů vojenské techniky a 143 letadel a vrtulníků. Chybět nebudou ani historické zbraně z Velké vlastenecké války, jako byly tanky T-34-85 nebo samohybná děla Su-100.

Nový ruský tank T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata

FOTO: May9

Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS počítá také s účastí čestných jednotek z desítky spřátelených států: Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Číny, Indie, Mongolska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Srbska a Turkmenistánu.

Rusko zbrojí jako divé

Nakolik jsou nové zbraně nebezpečné, ještě jasné není. Fotografie většinou neukazují klíčové komponenty. Zbraně a věže jsou zaplachtované a na záběrech není vidět ani podvozek.

Zatím se žádných konfliktů neúčastnily a teprve jsou zařazovány do výzbroje. Někteří experti tak předpokládají, že dotažení vývoje a odstranění „dětských nemocí” nového tanku T-14 potrvá ještě několik let.

Jiní se naopak domnívají, že Rusko díky mohutným investicím do zbrojení v posledních letech už vzpomínané zaostávání dohnalo.

Nové ruské obrněné transportéry Bumerang

Nové ruské obrněné transportéry Bumerang

FOTO: May9

„Na nahrazení dovozu jsme začali pracovat už v letech 2008 až 2010, kdy jsme přijali program rozvoje zbrojního průmyslu... s podrobným harmonogramem náhrady dílů, které se dovážejí z Ukrajiny a zemí NATO i Evropské unie,” řekl poslancům premiér Dmitrij Medvěděv.

Připomněl, že Rusko loni zvýšilo státní zakázky pro zbrojovky z předloňských 1,5 biliónu rublů na více než 1,9 biliónu (ze zhruba 714 miliard Kč na asi 900 miliard Kč podle aktuálního kurzu, rubl však během loňského roku silně oslabil).