„Nebudu kandidovat, i když si myslím, že jsem nejlepším kandidátem,” řekl Le Pen na dotaz listu v pondělí otištěném rozhovoru.

Na znamení toho, že jeho rodina má stranu i nadále pevně v rukou, ale dodal, že nejlepší osobou, která by ho mohla na kandidátce nahradit, je jeho vnučka Marion Maréchalová-Le Penová: „Pokud to přijme, myslím si, že by mohla vést velmi dobrý seznam (kandidátů). Je jistě nejlepší, nebudu říkat po mně, ale je.“

Marine Le Penová na konci minulého týdne otce vyzvala, aby se stáhl z politiky. Už před tím uvedla, že jeho kandidaturu v Pace zablokuje. [celá zpráva]

Marine Le Penová

Marine Le Penová

FOTO: Pascal Rossignol, Reuters

Rovněž prohlásila, že šestaosmdesátiletý Jean-Marie Le Pen bude kvůli kontroverzním výrokům o plynových komorách předvolán před disciplinární komisi strany.

Politik v nedávném rozhovoru poskytnutém extremistickému týdeníku Rivarol mimo jiné vyjádřil podporu zastáncům vichystického režimu maršála Philippa Pétaina, který za války kolaboroval s nacistickým Německem. Hájil také názor, že Francie má právo na Alžírsko a trval na krajně pravicovém zaměření strany. Svou dceru označil za zrádkyni.

V televizním rozhovoru pak Le Pen znovu bránil svůj někdejší výrok, že plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech jsou jen „detaily historie”.