„Protože neexistovala jiná možnost, rozhodli jsme se jako první pro tento novátorský zákrok,“ uvedl v televizi TVP ředitel nemocnice Bogdan Korczy. Prase je člověku geneticky blízké a jeho tkáň byla pro tento účel nejvhodnější.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Tkáň byla po odběru zvířeti speciálně ošetřena, čímž se stala pro lidský organismus imunologicky naprosto nezávadnou, zdůraznil šéf nemocnice.

Plánují i další operace

Pacient, kterého hned po 45minutové operaci probudili, uvedl, že se cítí dobře a doufá, že jeho chronické problémy s kolenem se už nebudou opakovat.

Také lékaři věří v úspěšnost nové metody. „Pokud všechno půjde dobře, asi za měsíc bychom rádi začali s pravidelnými zákroky tohoto druhu, kterých bychom letos chtěli provést několik desítek,“ řekl Korczy.

Využívání zvířecích orgánů pro potřeby nemocného člověka je důležitý směr, kterým se současná medicína ubírá. Důkazem toho je i úspěšné použití prasečí tkáně při vytvoření srdeční chlopně.