Moskva stále popírá ukrajinská a západní obvinění, že by v Donbasu bojovali ruští vojáci, nejvýše připouští výskyt ruských dobrovolníků v řadách povstalců.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Rozruch okolo reptajících vojáků z Murmansku vypukl poté, co si postěžovali ochráncům lidských práv, že po podpisu kontraktu s armádou se je velení chystá nasadit do bojů na Ukrajině. Dokonce kvůli tomu už absolvovali speciální výcvik.

"(...) je válka, musíme bránit Rusy umírající pod bombami Ukrajinců," vysvětloval prý vojákům zástupce velitele, podplukovník Vjačeslav Okaněv. Současně jim měl vyhrožovat, pokud odmítnou bojovat na Ukrajině, vylíčil internetový list Gazeta.ru. Nicméně z 58 vojáků si žádost o propuštění do civilu podalo jen osm.

Povstalci u zničeného armádního tanku u Debalceva

Povstalci u zničeného armádního tanku u Debalceve

FOTO: Baz Ratner, Reuters

Sám Okaněv listu vysvětloval, že mělo jít o doprovod humanitárních konvojů, ale že hovořil jen "teoreticky". Podle deníku už asi 70 vojáků z posádky Sputnik u Murmansku bylo loni v listopadu na Ukrajině nasazeno, o podrobnostech však mlčí.

Nezávislá ruská média loni v létě upozornila na sérii pohřbů 12 výsadkářů z Pskova, kteří údajně padli na Ukrajině. Od úřadů se však nepodařilo získat oficiální objasnění. Prokuratura uzavřela vyšetřování s tím, že jde o vojenské tajemství.

Nicméně počet dezercí stoupl z 388 v prvním pololetí 2013 na loňských 629 a počet odhalených "simulantů" z 33 na 115. Už brzy se podle listu také dají čekat problémy se stovkami, možná tisícovkami veteránů "tajné války", podobné návratu vysloužilců z afghánského tažení v 80. letech.