„Chtěli jsme se na příštích krocích dohodnout, ale bohužel jsme to nedokázali,” shrnul neúspěšný výsledek rozhovorů Dijsselbloem. „Ani jsme nezačali diskusi o obsahu programu nebo programu samém. Intenzivně a konstruktivně jsme diskutovali, probrali mnoho témat, učinili pokrok, ale ne dostatečný, abychom dospěli ke společnému závěru.“

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Varufakis se snažil jeho příkrá slova zmírnit a prohlásil, že dohody, která by „zhojila” řecké finance, může být dosaženo na pondělním jednání. Po sedmihodinových rozhovorech řecký ministr konstatoval, že cílem stejně neměla být dohoda, ale „dobrá diskuse”.

Podle evropských diplomatů byl návrh, jak by mělo Řecko dál postupovat, na stole. Řecká delegace nejprve konzultovala telefonicky jeho znění s vládou v Aténách, ale nakonec s ním nesouhlasila. Vláda Alexise Tsiprase trvá na tom, že nynější záchranný program, který má během dvou týdnů skončit, není v dosavadní podobě přijatelný.

Příliš velké rozpory

Pro eurozónu a zejména pro Německo byl zase nepřijatelný návrh Řecka odepsat 30 procent dluhů výměnou za desetibodový plán reforem.

Podle agentury AP průběh jednání v Bruselu potvrdil hluboké rozpory a ukázal, že cesta ke shodě je daleká. Varufakis podle diplomatů jasně řekl, že Řecko chce s Bruselem uzavřít novou smlouvu a vysvětlil, proč je ta dosavadní nepřijatelná. Řecko ji označilo za druh trestu.

Zadlužení Řecka se i přes pomoc prohloubilo a růst ekonomiky byl nepatrný. Nepodařilo se ani snížit extrémně vysokou nezaměstnanost.