„Na dveře bytu Anatolije Gorlova a Svetlany Davydovové ve městě Vjazma ve Smolenské oblasti zazvonili 21. ledna v 8.30,” vylíčil ruský list zásah. Gorlov v kukátku uviděl místního policistu, který tvrdil, že si na jejich děti stěžovali sousedé. Když ale otevřel, do bytu vpadlo komando tajné služby FSB. Vyšetřovatel pro zvláště závažné případy Davydovové oznámil, že je zatčena za vlastizradu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Následovala několikahodinová domovní prohlídka, která skončila zabavením všech zápisníků, počítače a laptopu. O den později se Gorlov dozvěděl, že Davydovovou odvezli do Moskvy, kde na ni soud uvalil vazbu, aniž přihlédl k tomu, že se stará o sedm nezletilých dětí. Davydovová skončila ve vazební věznici Lefortovo.

Odpůrkyně války

Davydovová si loni v dubnu všimla, že vojenská kasárna v sousedství jejího bydliště, kde sídlí brigáda speciálních sil vojenské rozvědky GRU, jsou prázdná. V městské dopravě také vyslechla hovor jednoho z vojáků, který do mobilu mluvil o „služební cestě” po malých skupinách a civilu. „Dokonce si udělala poznámky a ty teď připojili k případu,” řekl Gorlov.

Napadlo ji, že jednotka byla nejspíše odeslána do Doněcka, a rozhodla se zatelefonovat na ukrajinské velvyslanectví v Moskvě. „Sveta zavolala Ukrajincům a řekla, že disponuje těmito údaji a že chce odvrátit případné oběti,” řekl s tím, že nechápe, jak se FSB mohla o telefonátu dozvědět.

Gorlov vysvětlil, že žena, bývalá komunistka,  byla proti válce na Ukrajině, neúčastnila se však žádný protiválečných demonstrací.

FSB sdělila, že na dotazy k případu Davydovové odpoví během měsíce. Listu Kommersant se nepodařilo získat ani vyjádření ukrajinského velvyslanectví.

Sporná obvinění z vlastizrady

Advokátka Anna Stavická považuje obvinění Davydovové za nepřípustné, protože příslušný paragraf charakterizuje vlastizradu jako prozrazení státního tajemství či poskytnutí cizímu státu konzultace, které by poškozovaly bezpečnost Ruska.

Moskva však vytrvale popírá, že by vyslala své vojáky bojovat na Ukrajinu, a to by podle advokátky prý musela FSB přiznat, pokud by chtěla Davydovovou odsoudit.