Podle BBC se ukázalo, že vraždě Litviněnka předcházely dva neúspěšné pokusy 43letého agenta otrávit. Plyne to prý z radioaktivních stop, které zanechalo polonium použité k jeho likvidaci.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Advokát Tam, který je právním poradcem vyšetřovatelů, vypověděl, že soudu budou předloženy důkazy, že Litviněnko "byl otráven poloniem nikoli jednou, ale dvakrát". V obou případech prý látka přinejmenším částečně účinkovala. Litviněnko si na nevolnost stěžoval již pár týdnů před hospitalizací.

Soudu prý bude předloženo i svědectví osoby, podle níž jeden z dvojice údajných vrahů Dmitrij Kovtun hledal v Londýně kuchaře, který bude schopen vložit do Litviněnkova pokrmu "velmi drahý jed".

Vyšetřování je podle Owena důležité už vzhledem k tomu, že bývalý agent sovětské tajné služby byl otráven poloniem, které by „mohlo zabít velké množství lidí nebo vyvolat paniku a hysterii“.

Vdova Marina rozhodnutí otevřít případ přivítala, protože „umožní pochopit, kdo zabil mého manžela“.

Vdova viní Rusko, věděl moc o Putinovi

Marina obviňuje z manželovy smrti Rusko, Moskva to však popírá, i když britské úřady našly dva podezřelé – Andreje Lugového a Dmitrije Kovtuna. Rusko je však odmítlo vydat do Británie. Robert Owen uvedl, že už byli vyzváni, aby poskytli důkazy při výslechu na dálku pomocí videa.

Vdova Marina Litvinenková

Vdova Marina Litviněnková

FOTO: Luke MacGregor, Reuters

Vyšetřovatelé podle listu Daily Telegraph obdrželi záznamy elektronické komunikace mezi hlavními podezřelými z vraždy od americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Záznamy sice nelze použít u soudu, podle novinářů ale dokazují, že Litviněnkova smrt byla ”státem nařízenou vraždou” ze strany Moskvy.

BBC také uvedla, že Litviněnko pracoval po emigraci pro britskou tajnou službu MI6, která působí v zahraničí.

I Litviněnková sdělila v rozhovoru pro Český rozhlas, že působil jako poradce MI6. Podle ní měl pomáhat boji proti ruské mafii: „Vyšetřoval případy týkající se organizovaného zločinu v Evropě, protože některá jména znal Saša velmi dobře ještě z Ruska. Věděl, jak jsou tihle lidé propojení. Pracoval jako konzultant pro MI6.“

Z jeho smrti neviní přímo Vladimira Putina, podle ní ho ale nechal sledovat: „Saša věděl spoustu věcí u Putinově minulosti, o jeho působení ve funkci starosty Sankt Petěrburgu, o jeho obchodních aktivitách, které byly spojené s organizovaným zločinem. Když se Putin stal ředitelem FSB, Boris Berezovskij Sašu požádal, aby se s Putinem sešel. Oba věřili, že třeba nastává nějaká obroda FSB. Saša si na schůzku přinesl nějaké kompromitující materiály o propojení FSB, světa zločinu a vlády. Setkání netrvalo dlouho a Saša z něj nebyl ani trochu nadšený. Jediné, co ta schůzka přinesla, bylo, že naše rozbitá telefonní linka začala zase fungovat.“

Putinovy kontakty s podsvětím

O napojení Putina na ruskou mafii mluvil na nahrávce pořízené rok před jeho smrtí, když telefonoval s vysokými ukrajinskými představiteli. Putin měl být od roku 1994 spojen s bossem ukrajinského podsvětí Semjonem Mogilevičem, který je na seznamu deseti nejhledanějších zločinců FBI. Mogilevič prodával zbraně Al-Káidě. Napsal o tom list Daily Telegraph.

Deník spekuluje, že Litviněnko mohl být zlikvidován právě kvůli tomu, co věděl o Putinově minulosti.