„Vidíme, že se staví nové zdi,“ prohlásil Putin v narážce na železnou oponu a berlínskou zeď, která kdysi oddělovala Západ a Východ. Hlava Ruské federace dodala, že Moskva dostala po pádu Sovětského svazu slib, že se nebude Severoatlantická aliance rozšiřovat, ale pak proběhly dvě vlny rozšiřování.

„Copak to není zeď?” položil Putin řečnickou otázku a dodal: „Naši partneři se nezastavili, rozhodli se, že jsou všichni vazalové a oni jsou impérium. Ty stěny se nepřestaly stavět.“

Putin osočil Západ, že podporuje terorismus na severním Kavkaze a snažil se i zdiskreditovat zimní olympiádu v Soči. Podle šéfa Kremlu si chce Západ podrobit ruského medvěda.

ČTĚTE TAKÉ
Krize potrvá nanejvýš dva roky, uklidňuje Rusy Putin
Za Putinem stojí 80 procent Rusů, je pro ně lékem na potíže

„Možná by ten medvěd měl být jako méďa - sedět, sbírat jahůdky. Ale ne. Vždycky ho budou chtít uvázat na řetěz, vytrhat mu zuby, drápy. A pak začnou zabírat tu tajgu. Už jsme slyšeli, že je nespravedlivé, že Sibiř je celá ruská,“ tvrdil Putin, podle něhož je Rusko trestáno za to, že si chce zachovat právo na existenci a suverenitu.

„Nechceme, aby si naši kůži pověsili vydělanou na zeď,“ uvedl.

Video

Putin: Na Ukrajině jsou ruští dobrovolníci, ne žoldáci

Zdroj: Novinky/Reuters

Putin během výročního setkání dostal také přímý dotaz, zda jsou na jihovýchodní Ukrajině ruští vojáci a vojenská technika. Neodpověděl ale přímo, pouze naznačil, že tam bojují i dobrovolníci, nikoliv placení žoldáci. Z vyvolání konfliktu znovu obvinil novou ukrajinskou vládu.

Video

Putin: Musíme se soustředit na pomoc lidem, kteří ji opravdu potřebují. Zdroj: Reuters