„Byli to proruští separatisté,“ řekl ředitel BND Gerhard Schindler. Podle něj se separatisté zmocnili rakety na ukrajinské základně, kterou ovládli. Jimi odpálená střela pak explodovala v těsné blízkosti dopravního letadla, což si vyžádalo životy 298 lidí na palubě.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ukrajinské ministerstvo obrany ale odpoledne informaci odmítlo. Tvrdí, že separatisté se ukrajinského systému BUK nemohli zmocnit.

Ukrajina falšovala snímky

Schindler sdělil členům výboru, že důkazy, které má BND, jsou jednoznačné. Zmínil ale, že některé ukrajinské fotografie, předkládané jako důkazní, byly pozměněny, což bylo patrno z některých detailů. Ocitoval i ruské tvrzení, že raketu mohli odpálit ukrajinští vojáci a že v blízkosti boeingu se pohyboval ukrajinský vojenský letoun. Ani to nic nezměnilo na závěrech BND.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Ruská interpretace

Moskva zveřejněné informace BND okamžitě komentovala. Zdůraznila, že ze zprávy plyne, že Rusko nebylo do sestřelu zapletené. Podle ní letoun mohli sestřelit stejně tak separatisté jako armáda.

„Německá tajná služba uvedla, že boeing byl sestřelen raketou Buk, které se zmocnili separatisté. To znamená, že Rusko do toho není zapleteno. A Buk mohl být odpálen ukrajinskými ozbrojenými silami,“ uvedl na Twitteru vedoucí zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov.