O výhružkách měl ukrajinský prezident informovat předsedu Evropské komise Josého Barrosa a právě na tento záznam se německá média odvolávají.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Putin měl při schůzce na konci srpna Porošenka také zchladit v jeho nadějích, které vkládá do pomoci Evropské unie. Šéf Kremlu je údajně schopný vytvořit uvnitř Evropské unie za pomoci několika členských států "blokační menšinu", která by ochromila veškeré rozhodování Unie o krocích nepříznivých vůči Rusku.

Putin si mnohdy nebere servítky a jeden z jeho telefonátů s José Barrosem unikl do médií. V něm měl šéfovi Evropské komise vyhrožovat, že pokud bude chtít, zabere Kyjev za dva týdny, a tak ho EU nemá provokovat dalšími sankcemi. Moskva vzápětí vyjádřila pobouření nad tím, že předseda Evropské komise prozradil podrobnosti z důvěrných rozhovorů.

Moskva oficiálně popírá, že by se jakkoli angažovala v konfliktu na východě Ukrajiny, kde během pěti měsíců bojů mezi proruskými povstalci a vládními jednotkami bylo zabito více než 3000 lidí. Podle Kyjeva a Západu ale právě Moskva sehrává v konfliktu klíčovou roli a snaží se sankcemi přimět Putina, aby přestal rebely zásobovat zbraněmi a vojáky.

Porošenko několikrát jednal s Putinem během domlouvání příměří, které na východě Ukrajiny platí necelé dva týdny.