Ukrajinskou stranu na jednání zastupuje bývalý prezident Leonid Kučma, který na úvod řekl: „Přijeli jsme kvůli míru. Nejdůležitější je příměří, je třeba přestat zabíjet jeden druhého.“

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Kučma ale neodpověděl na dotaz novinářů, zda když mluví o mírovém plánu, má na mysli Putinův sedmibodový, který jsou ochotni přijmout separatisté.

Průlomem je účast separatistů na jednání, kterou dosud Kyjev odmítal. Přijel tak premiér samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) Aleksandr Zacharčenko a vůdce Luhanské lidové republiky (LNR) Igor Plotnickij. Podle rádia Svoboda dorazili i vicepremiér DNR Andrej Purgin a předseda nejvyššího sovětu LNR Aleksej Karjakin.

Jednání se dále účastní ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov a zástupci OBSE.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek slíbil, že když schůzka začne a podepíše se první dohoda o přijímání postupných kroků vedoucích k míru, nařídí ukrajinským silám přerušit boj. Pokud to udělá, jsou zástupci separatistů ochotni tento krok udělat též.