Ruské sankce vyhlášené nedávno proti dovozu evropských potravin byly podle Putina vynucené. Jejich cílem prý nebylo někoho poškodit, Moskva jen chránila vlastní zemědělskou produkci, řekl ruský prezident francouzskému hostu, který má údajně v úmyslu vybudovat na Krymu zábavní park.

"V důsledku evropských sankcí se naši výrobci zemědělské produkce dostali do nevýhodného postavení na našem vlastním trhu," řekl Putin. "Byli jsme tak nuceni přijmout obranná opatření," dodal. Na ruském sankčním seznamu se ocitly evropské potraviny včetně ovoce a zeleniny, masa, ryb, mléčných produktů a dalšího zboží.

Putin je ale přesvědčen, že mezi evropskými politiky je sankční souboj nepopulární. "Mnozí v Evropě včetně politiků a mých kolegů se chtějí co nejdřív z této situace dostat, protože poškozuje naši spolupráci," řekl Putin. Nedávno prý hovořil se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem a z jeho nálady to vycítil.

Putin ve čtvrtek v Jaltě promluvil ke členům ruské federální vlády a vyslovil se proti tomu, aby se Rusko v konfrontaci se Západem "odřízlo od okolního světa". Země se podle prezidenta "musí sjednotit a mobilizovat, ale ne kvůli válce či jinému druhu střetu, ale pro tvrdou práci ve jménu Ruska".