Jedinou ženou, která byla dosud oficiálně nominována do nové Evropské komise, je Češka Věra Jourová, uvedla agentura AFP s odvoláním na kancelář předsedy nové komise Jeana-Claudea Junckera. Ten je znepokojen, že členské státy odmítají jmenovat ženy za členky nově vznikající komise.

Předseda Evropského parlamentu, německý sociální demokrat Martin Schulz, varoval, že nová komise nezíská v europarlamentu podporu většiny, pokud v ní bude méně než devět žen. V takovém případě by Jean-Claude Juncker musel změnit svůj tým.

Očekává se, že Bulharsko a Švédsko oficiálně potvrdí, že chtějí ponechat v komisi své představitelky, které působily již v dosavadní komisi. Těmi jsou Kristalina Georgievová a Cecilia Malmströmová. Nový šéf komise počítá s dalšími dvěma kandidátkami, ale jejich jména nesdělil.

Juncker nyní sází na šest zemí, které svého kandidáta ještě neoznámily. Jedná se o Itálii, Belgii, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko a Rumunsko, upřesnila jeho kancelář.

Česká vláda schválila kandidaturu ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) na eurokomisařku 24. července. [celá zpráva]

Praha pro Jourovou usiluje o získání postu evropské komisařky pro regionální rozvoj, institucionální vztahy, dopravu nebo průmysl. Sama Jourová jako odbornice na evropské fondy upřednostňuje portfolio regionálního rozvoje. To v dosluhující komisi připadalo Rakousku, které by v jeho řízení rádo pokračovalo.