Kromě příbuzných, představitelů polské armády, veteránů 2. světové války a hlavně levicově orientovaných politiků se s Jaruzelským přišel rozloučit i nejznámější polský herec Daniel Obrychski.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Polsku nasadil pouta, ale později ho z nich vysvobodil,“ napsal o původci výjimečného stavu i ”kulatého stolu” v den jeho pohřbu šéfredaktor Gazety Wyborczy Adam Michnik, který se pohřbu rovněž zúčastnil.

V dopoledních hodinách se na žádost příbuzných konala v kostele polské armády ve Varšavě mše, ovšem bez ostatků Jaruzelského. S bývalým prezidentem se na ní rozloučila současná hlava státu Bronislaw Komorowski, jenž uvedl, že „úcta před majestátem smrti by neměla podléhat žádným omezením“.

Zprava polský prezident Bronislaw Komorowski a jeho předchůdci Aleksander Kwasniewski a Lech Walesa na smutečním obřadu za zesnulého Wojciecha Jaruzelského

Zprava polský prezident Bronislaw Komorowski a jeho předchůdci Aleksander Kwasniewski a Lech Walesa na smutečním obřadu za zesnulého Wojciecha Jaruzelského

FOTO: Kacper Pempel, Reuters

Mše se zúčastnili i další dva exprezidenti Lech Walesa a Aleksander Kwasniewski, který připomněl mimořádně komplikovanou životní a politickou cestu Jaruzelského. Nechyběli ani ministr obrany Tomasz Siemoniak či velvyslanci USA a Ruska.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Wojciech Jaruzelski na záběrech z let 1983 až 2006. Zdroj: Reuters

Ostré protesty

Mši a pohřeb provázely ostré protesty protivníků Jaruzelského. Od hrobu i účastníků pohřbu je oddělovaly policejní kordony.

Demonstranti na pohřbu Jaruzelského drží fotografie obětí komunismu

Demonstranti na pohřbu Jaruzelského drží fotografie obětí komunismu

FOTO: Alik Keplicz, ČTK/AP

Demonstranti především z extrémně pravicových uskupení, kteří nesouhlasili, aby byl Jaruzelski pochován na vojenském hřbitově, uspořádali jeho symbolický pohřeb na hřbitově padlých sovětských vojáků ve Varšavě.

„Protestovat v den pohřbu není dobrý nápad. Tváří v tvář smrti bychom se měli chovat důstojně a lidsky,“ kritizoval demonstranty Walesa.