Za další provokace Rusko zaplatí, opatření povedou k izolaci Moskvy, řekl Biden na tiskové konferenci. Dodal, že "čas se krátí" a je třeba, aby Moskva v souvislosti s Ženevou místo slov přikročila k činům.  Biden také zopakoval, že Spojené státy neuznávají anexi Krymu a vyzval Moskvu, aby stáhla od ukrajinských hranic své vojáky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Biden však také řekl, že Ukrajina čelí znepokojujícím problémům, a zdůraznil, že je potřeba, aby nová vláda a úřady bojovaly se všudypřítomnou korupcí. Poslancům řekl, že možnost vytvořit jednotnou Ukrajinu mají ve svých rukou.

Rovněž zopakoval dřívější americkou nabídku pomoci Ukrajině se zajištěním energetické bezpečnosti. Washington mezitím nabídl další pomoc, která doplní již dohodnuté podpůrné programy. USA podle něj poskytnou Ukrajině ke stávající pomoci ještě 50 miliónů dolarů (miliardu Kč) pro ekonomické a politické reformy. Také dodají vojenská auta a vysílačky.

Slovní přestřelky

V pondělí Rusko obvinilo kyjevskou vládu, kterou neuznává, že porušuje dohodu z Ženevy, protože nepokročila v odzbrojování nelegálních skupin, zejména Pravého sektoru. Kyjev poté obvinil Rusko z destabilizace situace na Ukrajině.

Americký viceprezident Joe Biden (vlevo) se zdraví s předsdou ukrajinského parlamentu Oleksandrem Turčynovem.

Americký viceprezident Joe Biden (vlevo) se zdraví s předsedou ukrajinského parlamentu Oleksandrem Turčynovem.

FOTO: Sergei Supinsky, ČTK/AP

Z podněcování krize se už dříve ve vzájemném telefonátu obviňovali ministři zahraničí USA a Ruska John KerrySergej Lavrov. Ruský ministr naléhal na Kerryho, aby zapůsobil na Kyjev a „zabránil horkým hlavám v podněcování krvavého konfliktu“.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Kerry „naléhal na Rusko, aby uplatnilo konkrétní kroky, které by pomohly naplnění ženevské dohody, včetně veřejné výzvy k separatistům, aby opustili nezákonně okupované budovy a kontrolní stanoviště“.