„Nic se nepřipravovalo. Všechno se dálo za chodu na základě momentální situace. Ale dělalo se to skutečně velmi profesionálně. Naším úkolem nebylo, abychom tam jednali v plném smyslu ozbrojenými silami. Šlo o zabezpečení občanů, aby mohli projevit svoji vůli,“ prohlásil Putin.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Za zády krymské domobrany samozřejmě stáli naši vojáci, kteří jednali velmi rozumně, ale rozhodně a profesionálně. Jinak by jednoduše nebylo možné uspořádat otevřené, spravedlivé a důstojné referendum a pomoci lidem vyjádřit svoji svobodnou vůli,” dodal.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Před ukrajinskou základnou Perevalnoje na Krymu hlídkují ozbrojenci v kuklách. Záběry z března. Zdroj: Reuters

Na nasazení ruské armády opakovaně upozorňoval Kyjev i západ. Moskva to však dosud popírala.

ČTĚTE TAKÉ
Putin: Žádné vojáky ani agenty na východě Ukrajiny nemáme

Anexi jsme předem neplánovali, tvrdí

Putin upozornil, že po nástupu nové ukrajinské vlády byla hrozba vůči ruskojazyčnému obyvatelstvu Krymu zcela hmatatelná“.

„To vedlo lid, aby se zamyslel nad budoucností a požádal Rusko o pomoc. Tím jsme se řídili. Rusko nikdy neplánovalo žádné anexe, ani vojenské akce. Nikdy. Ale zároveň jsme vždy doufali, že Rusové na Krymu nebudou utiskováni a terčem hrozeb. Když nastala situace možných hrozeb a útisku, pak jsme se zamysleli, co dělat. Právě tehdy, ne dříve, jsme se rozhodli, že je podpoříme,“ vysvětlil Putin.

V bezpečnostní radě nikdo neměl námitky a všichni podpořili moje stanovisko. Všechno bylo splněno rozhodně,“ dodal.