Střílelo se před restaurací Mafia na Chreščatyku asi sto metrů od náměstí Nezávislosti, kde nadále stojí barikády střežené silami sebeobrany hlásícími se k Pravému sektoru. Střetl se tam člen Pravého sektoru s aktivistou Sebeobrany Majdanu, uvedla Ukrajinska pravda.

Anatolij Vědměd, setník na Majdanu, uvedl, že jeden z nich během konfliktu vytáhl pepřový sprej a použil jej, zatímco druhý tasil pistoli a střílel.

Zásahová jednotka ukrajinské policie obklíčila v pondělí večer hotel Dnipro.

Zásahová jednotka ukrajinské policie obklíčila v pondělí večer hotel Dnipro.

FOTO: Shamil Zhumatov, Reuters

Avakov sdělil, že zranění jsou ve věku 55, 23 a 18 let. Jde o dva členy Sebeobrany, jednoho z Krymu, a kyjevského místostarosty Bohdana Dubase. Zranění dvou osob jsou vážná.

Pachatelem je 33letý muž, který byl v okamžiku incidentu opilý. Důvody incidentu policie nezná, podle prohlášení Pravého sektoru nešlo o politický spor, ale „běžnou hádku”.

Příslušníci Pravého sektoru opouštějí kyjevský hotel Dnipro

Příslušníci Pravého sektoru opouštějí kyjevský hotel Dnipro.

FOTO: Reuters

Členové Pravého sektoru se po střetu i se střelcem stáhli do hotelu Dnipro, v němž mělo hnutí svůj štáb. Policie budovu obklíčila. Pachatel se asi po hodině vzdal. Dopoledne hotel opustilo vedení Pravého sektoru a přesunulo se na předměstí Kyjeva.

Hotel, v němž se štáb radikálních nacionalistů nacházel tři měsíce, opustilo vedení Pravého sektoru beze zbraní. „V doprovodu policistů nastoupili do autobusů a odjeli do jednoho ze svých táborů na předměstí,” řekl ministr Avakov. Při prohlídce hotelu našli policisté podle kyjevských médií sklad zbraní.

Musejí odevzdat zbraně

Ukrajinský parlament schválil v úterý dekret o okamžitém odzbrojení ilegálních skupin operujících na ukrajinském území. Odpovědnost za odebrání zbraní ponese policie a tajná služba SBU, oznámila agentura Unian.

Důvodem rozhodnutí je podle poslanců mimořádná politická situace v zemi a "systémové provokace", které vyvolávají v Kyjevě a na jihovýchodě země osoby cizí státní příslušnosti.

Napětí mezi policií a Pravým sektorem vzrostlo, když jeden z jeho předáků Oleksandr Muzyčko zemřel při přestřelce s policií, která ho chtěla zadržet. Radikálové se kvůli tomu dožadují demise Avakova. [celá zpráva]