„Má prezidentská kampaň bude kampaní přímé akce: žádné sliby, ale okamžité činy a pak, za pár dní, hlášení o tom, co se udělalo,” prohlásila Tymošenková.

Tymošenková od svého předčasného propuštění z vězení v únoru dala opakovaně najevo, že by se mohla o nejvyšší post ucházet. Původní přímé oznámení o tom, že bude kandidovat, ale vzápětí popřela. Nedávno však z jejího okolí zaznělo, že se voleb zúčastní.

Tymošenková chce podle svých slov být „kandidátkou za ukrajinskou jednotu“ a postavit se korupci.

Podle některých zpráv ale nemá Tymošenková plnou podporu ani ve své straně Vlast.

Na nejvyšší post kandidovala už v roce 2010, kdy ji těsně porazil Viktor Janukovyč, za jehož vlády poslal soud Tymošenkovou do vězení kvůli zneužití pravomocí. Za mřížemi strávila tři roky. Propustili ji po pádu Janukovyčovy vlády v důsledku tři měsíce trvajících protivládních protestů.

Kromě Tymošenkové jsou favorizovanými kandidáty bývalý boxer a předák strany UDAR Vitalij Kličko a miliardář Petro Porošenko. [celá zpráva]

Do Rusů chtěla střílet

Čtyřiapadesátiletá Julija Tymošenková byla jednou z hlavních postav oranžové revoluce v roce 2004. Dříve pracovala v energetickém průmyslu.

Tymošenková se naposledy ocitla ve středu zájmů médií tento týden, když ruská státní televize Russia Today zveřejnila odposlechnutý telefonát mezi ní a bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Nestorem Šufryčem. Tymošenková mu z berlínské kliniky, kde si léčila pochroumané zdraví, líčila, že kdyby bylo na ní, dala by do Rusů usilujících o odtržení Krymu a připojení k Rusku střílet. [celá zpráva]

Video

Je třeba je střílet, řekla o Rusech Tymošenková v odposlechu.