"Musím říct, že je tady absolutní klid. Není tu žádná vojenská přítomnost, žádný nátlak. Já to vnímám tak, že to berou jako takové povyražení. Chodí hlasovat poměrně masivně i s dětmi, které vhazují hlasovací lístky," vylíčil Šarapatka v telefonickém rozhovoru.

Předseda krymské volební komise Michail Malyšev podle agentury ITAR-TASS v odpoledne informoval, že během čtyř hodin referenda, tedy do 11:00 SEČ, v Sudaku odevzdalo hlas 47,1 procenta registrovaných voličů.

Ti lidé jsou hodně chudí a oni si to Rusko spojují s bývalým Sovětským svazem, kdy jim bylo podle všeho asi podstatně lépeposlanec Milan Šarapatka (Úsvit)

Podle Šarapatkova mínění bude většina lidí zřejmě skutečně hlasovat pro Rusko, nicméně jde jen o zjištění názoru lidí. "Jaké bude nakonec politické rozhodnutí, asi ještě nikdo nemá ani moc vymyšlené," poznamenal.

"Ale mně to přijde, že to je hodně o nostalgii. Tady to není bohatý kraj. Naopak. Ti lidé jsou hodně chudí a oni si to Rusko spojují s bývalým Sovětským svazem, kdy jim bylo podle všeho asi podstatně lépe a hlavně měli pocit stability," řekl Šarapatka.

"Všichni tady hořekují, že za Sovětské svazu tu byl sovchoz a ten pěstoval tabák a víno a kdeco, a teď je tu všechno v rozvalinách. Přijde mi, že spousta lidí bez rozdílu věku si to Rusko stylizuje do toho, jak tady bylo dřív. A to mě hodně zaskočilo," dodal.

Více o posledním dění na Ukrajině
Rusové posílají na Krym další tisícovky vojáků, tvrdí ukrajinský ministr
 Na Krymu probíhá referendum o připojení k Rusku
Ukrajinští poslanci dočasně zrušili krymský parlament
Zneplatnění krymského referenda v Radě bezpečnosti OSN neprošlo
V Moskvě demonstrují desítky tisíc lidí na podporu Ukrajiny
Při přestřelce v Charkově zemřeli dva radikálové