Hlavní obsah
Členové ukrajinského parlamentu po odhlasování usnesení Foto: Stringer, Reuters

Ukrajinští poslanci dočasně zrušili krymský parlament

Ukrajinský parlament v sobotu rozhodl o dočasném odebrání pravomocí zákonodárcům Krymské autonomní republiky. Krok předchází nedělnímu referendu, na němž mají obyvatelé poloostrova hlasovat o případném připojení k Rusku. Ukrajinská reprezentace považuje všelidové hlasování za nelegitimní. Do krymského parlamentu chce uspořádat nové volby.

Členové ukrajinského parlamentu po odhlasování usnesení Foto: Stringer, Reuters
Ukrajinští poslanci dočasně zrušili krymský parlament

Pro dočasné zrušení krymského zastupitelského sboru hlasovalo 278 ze 450 poslanců ukrajinské Nejvyšší rady. Základem pro tento krok je nález ústavního soudu, který označil za protiústavní rozhodnutí vypsat referendum o odtržení Krymu, stejně jako deklaraci nezávislosti Krymu.

Předseda ukrajinského zákonodárného sboru Olexandr Turčynov, který je od sesazení bývalého prezidenta Viktora Janukovyče zároveň úřadující hlavou státu, už dříve označil krymskou deklaraci a referendum za nelegální.

Olexandr Turčynov v parlamentu

Foto: Reuters

Součástí usnesení Nejvyšší rady je podle agentury Interfax-Ukrajina i návrh zahájit přípravy nových voleb krymského parlamentu.

Rozhodnutí ukrajinských poslanců má ale jen symbolický charakter a konání referenda stěží zabrání, byť legálnost tohoto hlasování zpochybňují i Spojené státy a Evropská unie. Krym už zcela zjevně obsadily ruské ozbrojené síly, plebiscit je připraven a Moskva dala najevo, že od jeho podpory nehodlá ustoupit.

Na Krymu je cítit napětí

Na poloostrově v sobotu podle médií panuje před nedělním referendem napjatý klid střežený ozbrojenci. Údajně jde jen o místní domobranu, ale málokdo už pochybuje o zapojení ruské armády. Hlasování začne v osm hodin ráno místního času (7:00 SEČ) a skončí o dvanáct hodin později.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Volební místnosti na Krymu jsou nachystané na nedělní referendum

Video: Reuters

Údajně je vše připraveno pro průzkumy mezi voliči po odhlasování, takže odhady by mohly být známy krátce po uzavření hlasovacích středisek. Podle předsedy organizačního výboru Michajla Malyčeva by se brzy také měly objevit první předběžné výsledky, konečné se čekají v pondělí ráno.

Malyčev podle agentury AFP rovněž uvedl, že na Krymu je 623 novinářů zastupujících 129 sdělovacích prostředků a také 135 pozorovatelů ze zahraničí.

Související téma:

Krym

Foto: Profimedia.cz

Vytištěno je 1,5 miliónu hlasovacích lístků, což prý s určitou rezervou odpovídá dospělému obyvatelstvu Krymu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků