"Několik pokusů o průmyslovou sabotáž bylo v minulých měsících zmařeno před dosažením zamýšleného poškození, včetně sabotáže v části těžkovodního reaktoru IR-40 v Aráku," stojí v prohlášení Zareanovy organizace.

Podle předchozích prohlášení Teheránu by mohl být těžkovodní reaktor v Aráku uveden do provozu již letos, Írán ale stále odmítá předložit mezinárodním expertům vyžádané konstrukční údaje o reaktoru.

V minulosti útočily na zařízení počítačové viry

Západní státy se obávají, že islámský stát by v arákském zařízení mohl získávat plutonium použitelné pro výrobu jaderných zbraní. Teherán tato obvinění odmítá a tvrdí, že v Aráku plánuje vyrábět izotopy k lékařským a zemědělským účelům.

V minulosti zasáhlo íránská jaderná zařízení několik počítačových virů. Zarean neuvedl, zda v případě údajně odvrácené sabotáže šlo rovněž o počítačový útok. Jeho prohlášení se ale časově shoduje s otevřením specializované laboratoře, která má Teheránu napomoci bojovat proti průmyslové sabotáži a odvracet počítačové útoky.

V roce 2010 napadl počítačový virus Stuxnet íránské zařízení na obohacování uranu v Natanzu a dočasně narušil provoz tisíců tam instalovaných centrifug. Írán tvrdí, že zásah tohoto viru i další počítačové útoky jsou výsledkem spojených snah Izraele, USA a jejich spojenců o podkopání íránského jaderného programu pomocí tajných operací.