Pro nezávislost autonomní republiky hlasovalo 78 z 81 krymských zákonodárců, uvedla agentura AFP s tím, že přijetí deklarace je krokem předcházejícím nedělnímu referendu.

Deklarace, zveřejněná agenturou Interfax, se odvolává na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora OSN ohledně Kosova z 22. července 2010 "jako na fakt, že jednostranně vyhlášená nezávislost části státu nenarušuje nějaké normy mezinárodního práva". Připomíná rovněž Chartu OSN a další mezinárodní dokumenty zakotvující právo na sebeurčení národů.

Krymské úřady také uzavřely letecký prostor nad poloostrovem pro běžné lety, takže linka z Kyjeva do Simferopolu se musela vrátit zpět. Zákaz letů má platit až do pondělka včetně. Výjimku mají ovšem letadla z Moskvy, uvedla agentura AFP.

Kyjev chce hlasování zrušit

Ukrajinský parlament dal krymskému sněmu čas do středy, aby odvolal nedělní referendum. Ale krymští předáci předpovídají, že připojení k Rusku, ke kterému Krym patřil do roku 1954, v neděli schválí více než čtyři pětiny voličů.

Deklarace naznačuje, že po nedělním referendu se autonomní republika stane nezávislým státem, který následně do Ruska vstoupí na základě mezistátní smlouvy.