Krymské úřady podle místopředsedy krymského parlamentu Sergeje Cekova dostaly žádosti o připojení k autonomní republice od „představitelů místních úřadů” v Chersonu, Oděse a Mykolajiv (rusky Nikolajev). Tato města jsou zároveň správními metropolemi stejnojmenných oblastí a spadá pod ně většina černomořského pobřeží Ukrajiny.

Čtěte také články o Ukrajině
Janukovyč požádal Rusko o vojenský zásah na Ukrajině
Ruské síly na Krymu připravovaly provokaci, aby mohly zasáhnout, tvrdí Putinův poradce
Rusko rozdává pasy členům ukrajinských jednotek Berkut
Oděsa se chce připojit k autonomnímu Krymu
Putinův poradce hrozí USA nesplácením půjček
Je to humanitární mise, řekl k operacím na Krymu Putin
Část kremelské rady pro lidská práva odsoudila invazi na Krym

„Představitelé místních úřadů se na nás obrátili. Jsou přesvědčeni, že Mykolajiv, Oděsa a Cherson by měly být s Krymem, řekl Cekov podle agentury Interfax.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Krymský parlament minulý týden schválil referendum o prohloubení autonomie, které se má uskutečnit podle posledních zpráv už 30. března, a ne až v květnu v termínu voleb, jak se plánovalo .[celá zpráva]

Ukrajinský parlament ale nesouhlasí s jeho konáním, přestože se v referendu nemá hlasovat o odtržení Krymu a jeho případném připojení k jiné zemi. Krym se obává, že Kyjev se naopak snaží jeho autonomii omezit.

Ruští vojáci v Belbeku

Ruští vojáci v Belbeku.

FOTO: Vasily Fedosenko, Reuters

Krymské úřady nesouhlasí s novým vývojem v Kyjevě, kde opozice sesadila proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Ruští vojáci u Simferopolu

Ruští vojáci u Simferopolu

FOTO: David Mdzinarishvili, Reuters

Rusko se následně rozhodlo vojensky na Ukrajině zasáhnout, vojáci v uniformách bez označení mají nyní pod kontrolou Krym. Střeží příjezdové cesty na letiště v Simferopolu. Raketový křižník Ivanovec blokuje přístav Balaklava. [celá zpráva]

Střelba v Belbeku

Ruské síly, které kontrolují letiště v Belbeku, v úterý vypálily několik varovných výstřelů, protože 50 neozbrojených ukrajinských vojáků se domáhalo vstupu na základnu. Dříve na základně působili a nyní chtěli zpátky svou práci.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Střelba do vzduchu na letecké základně Belbek

Rusové je varovali, že když se přiblíží, budou střílet, ale nakonec deset lidí přijali zpátky do práce na technické pozice, uvedla Ukrajinska pravda.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ruské lodě proplouvají Bosporem. Zdroj: Reuters