„Prezident instruoval vládu, aby pokračovala v rozhovorech s partnery z Kyjeva o rozvoji obchodu a ekonomických vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou. K tomu, s ohledem na oficiální žádost úřadů na Krymu o finanční pomoc, uložil prezident vládě, aby na tom pracovala spolu s oblastními úřady Ruské federace,“ potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Rusko kvůli nepokojům, které vedly k pádu vlády prezidenta Viktora Janukovyče, pozastavilo vykupování ukrajinských dluhopisů. Současně ale ve čtvrtek potvrdilo, že se zúčastní diskusí o půjčce Mezinárodního měnového fondu pro Kyjev. [celá zpráva]

Moskva ovšem také tento týden uvedla do bojové pohotovosti svá vojska v západním, ale i ve středním Rusku. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova však nemají cvičení se situací na Ukrajině nic společného. Lavrov to řekl v rozhovoru se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. [celá zpráva]

Video

Expirované video

Stíhačky v ruském Západním vojenském okruhu jsou v pohotovosti.

Velké napětí panuje na Krymu, který do padesátých let minulého století patřil Moskvě, ale sovětský vůdce Nikita Chruščov ho věnoval podřízené Ukrajině.

Proruská domobrana tam obsadila parlament i letiště v Simferopolu a Sevastopolu a rozruch vyvolal pohyb kolony obrněnců ruské armády.

V Sevastopolu má pronajatou strategicky důležitou základnu černomořská flotila ruského námořnictva.

Video

Ruské obrněné transportéry na Krymu

Úřadující ukrajinský prezident ve čtvrtek varoval, že případný pohyb ruských vojsk mimo základnu by považoval za agresi. Ruská diplomacie reagovala prohlášením, že bude dodržovat smlouvy.

O poskytnutí ruské finanční pomoci žádá nový předseda regionální vlády autonomního Krymu, proruský aktivista Sergej Aksjonov, který nadále považuje Viktora Janukovyče za právoplatného ukrajinského prezidenta.