Jedná se o svazek Bauer, který StB vedla od roku 1980 na bývalého náměstka společnosti Petrimex Dušana Slezáka. Vystupuje v něm tajný spolupracovník Bureš, který měl být podle spisu zdrojem u prověrky Slezáka, kterého chtěla StB zlákat ke spolupráci. Babiš před rokem 1989 v Petrimexu pracoval.

Autorem spisu je bývalý příslušník StB Andrej Kuľha, který u probíhajícího soudu v Bratislavě vypovídal ve prospěch Babiše. Tvrdil, že StB zaevidovala Babiše bez jeho vědomí. [celá zpráva]

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Andrej Babiš přichází 30. ledna 2014 k soudu v Bratislavě

Zdroj: Ivan Vilček/Právo

Podle Kuľhy chtěli příslušníci StB tímto krokem pouze vykázat činnost. „Spis vykazoval známky nevědomé spolupráce,“ uvedl Kuľha u soudu.

V jeho výpovědi je však určitá nesrovnalost. Slezákova prověrka měla být vykonána až v září 1988. Kuľha přitom u soudu tvrdil, že spis uložil do archivu už v roce 1987.

Časový rozpor by tak podle nově zveřejněného detailu ze svazku Bauer naznačoval, že Andrej Kuľha s tajným spolupracovníkem Burešem dál jednal.

Babiš vědomou spolupráci s StB odmítá a dokumenty o agentovi Burešovi označil za podvrh. U bratislavského soudu zažaloval ÚPN, aby očistil své jméno. Soudní přelíčení bude pokračovat 14. dubna.