Parlament, ovládaný Janukovyčovou Stranou regionů a jejími spojenci, ve středu ve snaze zmírnit politickou krizi v zemi odhlasoval prominutí trestů zadrženým demonstrantům.

Opozice ale návrh odmítla podpořit, protože nesouhlasila s podmínkou, aby protestující opustili vládní budovy. Ty jim slouží jako řídící centra pro demonstrace či je používají jako nouzové noclehárny.

Protivládní demonstranti udržují v centru Kyjeva barikády.

Protivládní demonstranti udržují v centru Kyjeva barikády.

FOTO: David Mdzinarishvili, Reuters

V Kyjevě jsou přinejmenším tři objekty, které poskytují klíčové zázemí pro demonstrace na ústředním náměstí Nezávislosti, všeobecně známém jako Majdan.

ČTĚTE TAKÉ
Do dění na Ukrajině se vložila armáda
Ukrajinského aktivistu měli za mrtvého, teď se našel zbitý a pořezaný

O den dříve než zákon o amnestii ukrajinský parlament schválil také zrušení nedávno přijatých norem, které i pod tresty vězení zakazovaly účast na protestech u státních nebo místních úřadů nebo na nepovolených demonstracích. Celkem devět zákonů považovala ukrajinská opozice, aktivisté i Evropská unie za nedemokratické a protivládní tábor žádal jejich odvolání.

Opoziční předák Arsenij Jaceňuk označil Janukovyčovy páteční podpisy za pozitivní signál. Vláda ukázala, že je připravena ke kompromisu a k hledání mírového řešení více než dvouměsíční vnitropolitické krize na Ukrajině, uvedl podle agentury DPA.

I policejní těžkooděnci zůstávají v Kyjevě na svých pozicích.

I policejní těžkooděnci zůstávají v Kyjevě na svých pozicích.

FOTO: Vasily Fedosenko, Reuters

Janukovyč tvrdí, že úřady už splnily všechny své závazky pro pokojné urovnání politické krize. Opozice však soudí, že Janukovyč se snaží brát zatčené demonstranty za rukojmí, a trvá na jejich omilostnění bez jakýchkoliv podmínek.

Nadále také trvá na vypsání předčasných parlamentních a prezidentských voleb jako východisku z politické krize, trvající už déle než dva měsíce.