Manhattanský soud vznesl počátkem prosince obvinění proti 49 ruským diplomatům a jejich manželkám. Podle amerických žalobců se Rusové s využitím nepravdivých údajů zapojili do státního programu Medicaid, který je určen pro osoby s nižšími příjmy.

Zatajovali své skutečné výdělky a lživě uváděli, že jejich děti mají americké občanství. Chtěli tak dosáhnout vyplácení příspěvků v těhotenství a porodného. Programu zdravotního zabezpečení měli způsobit škodu 1,5 miliónu dolarů (přes 30 miliónů korun).

"Jde o kázeňský přestupek," vysvětlil dnes Lavrov. "Poskytovali zkreslené údaje, aby získali neoprávněné výhody. Porušovali normy a pravidla země svého pobytu, na což diplomati nemají právo," uvedl.

Lavrov: Američané z toho udělali kauzu

Ministr zároveň kritizoval americkou diplomacii za způsob, jakým o skandálu informovala. "Američané by se měli zamyslet nad etikou," poznamenal.

V Rusku podle něj zahraniční diplomaté včetně amerických poměrně často porušují místní zákony, ale Moskva takové případy nezneužívá k "informačním kampaním a vyvolávání vášní".

V době, kdy americká justice o skandálu informovala, pobývalo podle Lavrova ze 49 obviněných v USA jedenáct. K dnešnímu dni se už velká většina z nich vrátila do Ruska, zbylí diplomaté je brzy budou následovat.