Hlavní obsah

Řidiči jsou od nynějška stíhatelní po celé EU

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Od čtvrtka platí v Evropské unii nové opatření, které umožňuje stíhat řidiče za přestupky i mimo zemi, kde se jich dopustili, a bez ohledu na to, kde bydlí. Norma zákon vychází z direktivy EU z října 2011 o přeshraniční výměně informací o dopravních přestupcích, podle níž mohou být řidič stíháni i mimo stát, kde pravidla porušili.

Řidiči budou stíháni za dopravní přestupky v EU i mimo zemi, kde se jich dopustiliVideo: Novinky/Reuters

 
Článek

Norma se týká osmi přestupků. Především je to překročení maximální povolené rychlosti, řízení pod vlivem alkoholu a drog, použití mobilního telefonu při řízení a jízdy na červenou. Trestat se bude i mimo zemi spáchání přestupku také jízda bez zapnutých bezpečnostních pásů, jízda ve vyhraženém pruhu a v případě motocyklistů i jízda bez přilby.

Němci souhlasí

V anketě Reuters TV v Německu, kde byla direktiva přijata v srpnu, s tím většina řidičů souhlasila. „Zcela podporuji ideu, že budou pokutové lístky zasílány motoristům. Když někde lidé poruší dopravní předpisy, měli by být všichni potrestáni stejně,“ řekl Walter Jendel. Řidička

Margot Schmiedová k tomu dodala: „Myslím, že je naprosto správné, že když někdo spáchá dopravní přestupek, měl by za to být zodpovědný. Koneckonců jsme všichni Evropané, a to znamená rovná práva pro všechny.“

V Polsku mají výhrady

Výhrady naopak mají polští řidiči, kteří hlavně upozorňují na to, že pokuty jsou v různých zemích různé a odpovídají hladině příjmů.

„Jsem proti tomu, protože naše příjmy nejsou rovné a žijeme v různých ekonomických situacích,“ řekl jeden z nich.

Německý autoklub ADAC, který má přes 18 miliónů členů, opatření přivítal. Ředitel jeho odboru pro mezinárodní právo Michael Nissen řekl: „Nová regulace znamená mnohem efektivnější a rychlejší výměnu dat o majitelích aut v rámci EU. Při určitých dopravních přestupcích jsou úřady schopny zjistit a informovat majitele vozidla mnohem rychleji. Také, a to je velká výhoda, bude muset být majitel vozidla informován v jazyce své země. To dosud nebylo zajištěno.“

Zmínil i stávající situaci: „Dosud se dopravní přestupky řešily velmi odlišně. Jsou země, které byly velmi aktivní, jako naše sousední země Nizozemsko, Belgie a Lucembursko, stejně jako Itálie a Francie. Ty už posílaly pokutové lístky, ale nyní řidiči musí počítat se stíháním v celé EU.“

Podle Reuters budou zahraniční přestupkáři platit pokuty podle sazebníků pokut v zemi, kde se přestupku dopustili. Pokuty za stejné přestupky jsou v různých zemích různé.

Polsko: Pětinu přestupků spáchají cizinci

Mluvčí polského Generálního dopravního inspektorátu Lukasz Majchrazak řekl: „Asi dvacet procent přestupků zaznamenaných našimi bezpečnostními kamerami je spácháno zahraničními řidiči. Opatření jistě zlepší bezpečnost na silnicích v celé Evropské unii, protože umožní posílit dopravní předpisy bez ohledu na národnost řidiče.“

Takto stíhat ale bude možné jen řidiče ze zemí EU, nikoli například řidiče turecké či z balkánských zemí, které v EU ještě nejsou.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám