Nečas už po prvním dnu jednání v noci na pátek prohlásil, že se ho ostatní evropští státníci na domácí vývoj "samozřejmě" ptali. "Většinou se ptají, že tomu nerozumí a já jim odpovídám, že já taky moc ne," řekl Nečas.

Při pohledu zpět uvedl, že jeho působení na summitech bylo nejen poměrně dlouhé, ale i intenzivní.

Odcházející premiér Petr Nečas s dalšími evropskými představiteli na summitu v Bruselu

Odcházející premiér Petr Nečas s dalšími evropskými představiteli na summitu v Bruselu

FOTO: ČTK/AP

Mezi úspěchy svého skoro tříletého působení na summitech zařadil "fiskálně odpovědnou politiku vlády", která se podle něj dočkala "pozitivního hodnocení ze strany EU". Pokud bude Česká republika takto pokračovat, dostane se příští rok do "elitního klubu" zemí, které Evropská komise nemonitoruje kvůli nadměrnému schodku, dodal.

"Tato třešnička na dortu a dobré vysvědčení nebude vystaveno vládě pod mým vedením, která tohoto dobrého výsledku dosáhla," zalitoval. A vyjádřil přesvědčení, že každá vláda bude činit vše, "aby tento cíl nebyl narušen".

Ocenil visegrádskou skupinu

V souvislosti s tím, že Česká republika je jedinou zemí EU mimo eurozónu, která zažívá hospodářský pokles, vyjádřil přesvědčení, že se do konce roku z recese dostane. Připomněl, že nezaměstnanost v ČR je v evropském srovnání relativně nízká a "pokud posčítáme soukromé a veřejné dluhy, jsme druhou nejméně zadluženou zemí EU".

Ocenil, že se podařilo vytvořit za poslední léta efektivní spolupráci s premiéry visegrádské čtyřky, tedy Slovenska, MaďarskaPolska. "Spolupráce se nám velmi dařila, před summity jsme koordinovali pozice, a když se visegrádská čtyřka dohodla, tak svůj postoj dokázala v 95 procentech případů prosadit i na evropské úrovni," řekl Nečas. Cení si toho, že "se nám podařilo vybudovat pozici visegrádské čtyřky jako významného hráče na evropské úrovni".

Nečas také uvedl, že po své rezignaci dostal osobní dopis od britského premiéra Davida Camerona a v pátek se na summitu "srdečně rozloučili".

Petr Nečas ohlásil svůj odchod z politiky s příštími parlamentními volbami.