Rozhodlo o tom vedení města na žádost válečných veteránů. V sobotu se tam bude připomínat kapitulace posledních zbytků nacistické 6. armády.

Město, které se původně jmenovalo Caricyn, bylo na Stalingrad přejmenováno v roce 1925. Vyzvedávala se tak role Josifa Vissarionoviče Stalina při obraně města proti odpůrcům bolševiků. O 36 let později, za Nikity Chruščova, bylo město kvůli zločinům stalinské éry přejmenováno na Volgograd. Pokus obnovit pojmenování ze Stalinových časů dosud narážel na odpor obránců lidských práv i dalších skupin.

Ruská média informovala, že na počest stalingradského vítězství se v ulicích Sankt Petěrburgu a sibiřské Čity objevily autobusy se Stalinovými portréty.

Bitva u Stalingradu byla společně s bitvou u Moskvy a bitvou u Kurska nejvýznamnějším střetnutím německých a sovětských vojsk na východní frontě.

Rudá armáda v ní dobyla vítězství, když nejprve obklíčila a posléze zničila německou 6. armádu pod velením polního maršála F. Pauluse. Stalingrad se tak stal strategickým obratem ve druhé světové válce.

Video

Záběry ze Stalingradu/Volgogradu