Pozastavit členství unijnímu státu v případě „závažného porušení“ demokratických hodnot umožňuje článek sedm smlouvy o EU, který nebyl doposud nikdy uplatněn, jak upozorňuje DPA.

Evropská komise podle bruselských diplomatů od Ponty očekává, že v zemi odvolá mimořádná opatření a obnoví pravomoci ústavního soudu. V případě, že by se situace „nadále zhoršila“, není prý vyloučeno ani pozastavení rumunského členství.

Eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová ve středu označila politickou krizi v Rumunsku za „vážné nebezpečí“ a varovala, že by krize mohla zabránit plné integraci této země do EU. Narážela hlavně na to, že Rumunsku může být dále bráněno v připojení k schengenskému prostoru volného pohybu osob.

Vztah Ponty a středopravicového Baseska doprovází řada sporů. Levice již v minulosti pohrozila, že prezidenta sesadí. Parlament pro jeho odchod z funkce hlasoval v pátek, v pondělí ústavní soud rozhodl o tom, že proces sesazení byl v souladu s ústavou. Definitivně musí zbavení Baseska úřadu odsouhlasit voliči v referendu, které je plánované na 29. července.