„Byl jediným předsedou vlády na světě, který navštívil sídlo CIA a uzavíral tam dohody,“ řekl portálu Onet.pl Jerzy Urban, šéfredaktor týdeníku NIE a někdejší mluvčí polské vlády.

„To, že Miller létal do centrály CIA, je stejné, jako kdyby francouzský prezident přicestoval do Polska a navštívil tady sídlo zpravodajské služby, tedy něco nepochopitelného,“ zdůraznil Urban.

Dodal, že za protiprávní souhlas se zřízením tajných věznic jiného státu na území Polska by měl být Miller postaven před státní tribunál.

Žádné věznice nebyly, tvrdí Miller

O existenci tajných věznic CIA pro osoby podezřelé z terorismu v Polsku a Rumunsku se v minulosti opakovaně zmiňovaly zprávy Evropského parlamentu a Rady Evropy. Polské úřady to vždy znovu popíraly. Připouštěly pouze to, že americká letadla v Polsku přistávala, aby doplnila palivo.

Letadla CIA měla mezipřistání i v Praze. [celá zpráva]

„Z toho, co vím, mohu říct to, co jsem řekl už tolikrát - v Polsku nebyly žádné věznice CIA,“ prohlásil někdejší premiér Leszek Miller v březnu.

Tehdy ale polská prokuratura podle deníku Gazeta Wyborcza obvinila bývalého šéfa rozvědky Zbigniewa Siemiatkowského z napomáhání CIA při zřízení tajné věznice na území Polska.

O zadržování v Polsku vypovídali dva vězni na základně Guantánamo, kde USA zadržují osoby podezřelé z terorismu, upozornila agentura Reuters.

Existenci věznic CIA na svém území jako první v Evropě přiznala Litva. Dvojice zařízení tam byla v provozu v mezidobí 2002 až 2006.