Pokud by ale soudci měli dospět k jinému názoru než prokuratura, podle níž je Breivik nepříčetný, a tudíž právně neodpovědný za postřílení 77 lidí, pak by měl být odsouzen k 21 letům vězení s možností dalšího prodloužení s ohledem na jeho nebezpečnost.

Breivikovo tvrzení, že patří k řádu templářských rytířů, je podle prokuratury smyšlené. Ve skutečnosti ho k činu hnaly násilnické a vražedné fantazie.

V pátek dostane slovo obhajoba. Breivik sám si přeje, aby byl odsouzen jako trestně odpovědný člověk. V sázce je totiž podle něj věrohodnost jeho ideologie hlásající odpor vůči přistěhovalcům, islámu, multikulturalismu a marxismu.

Posouzení duševního zdraví Breivika, který loni 22. července v Oslu a na blízkém ostrově Utöya zabil 77 osob, je klíčovou otázkou. Pokud bude Breivik shledán příčetným, půjde do vězení. Pokud bude prohlášen za nepříčetného, skončí v psychiatrické léčebně. Dva psychiatrické týmy při jeho posuzování dospěly k opačným závěrům. Konečné slovo k duševnímu zdraví Breivika vyřkne až soud současně s verdiktem 20. července, nebo 24. srpna.