Zatímco na levici posílili opoziční labouristé, na pravici konzervativci ztráceli ve prospěch protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Po sečtení hlasů ve 169 ze 181 měst a obcí labouristům od posledních voleb přibylo 716 zastupitelů, zatímco konzervativci jich mají o 383 méně. Liberální demokraté, kteří vládnou v koalici s konzervativci, přišli zatím o 265 zastupitelů. Po celé zemi jich tak mají méně než 3000 - poprvé od vzniku strany v roce 1988.

Posílila i skotská národní strana o 31 křesel.

Smutný Cameron

"Lidé se trápí, lidé trpí recesí, lidé trpí politikou vlády, která jim zvýšila daně a snížila je pro milionáře. Důsledek toho jsme myslím viděli ve čtvrtek," řekl šéf labouristů Ed Miliband, jehož strana ovládla města jako Birmingham, Southampton, Plymouth, Reading, Norwich a velšské hlavní město Cardiff, které bylo dosud baštou liberálních demokratů.

Obzvlášť trpká je pro Camerona porážka v několika městech na "domácí" půdě v hrabství Oxfordshire, odkud byl zvolen do parlamentu.

Cameron se omluvil konzervativním zastupitelům, kteří ve čtvrtek přišli o křeslo ve volbách, které se konaly "v těžké celostátní situaci". Zdůraznil ale, že bude pokračovat v "obtížných rozhodnutích", která jsou podle něj zapotřebí ke snížení britského zadlužení.

Nepříjemným překvapením je pro torye navíc velký zisk UKIP, která směřuje se 14 procenty k nejlepšímu výsledku v místních volbách ve své historii. "Není naprosto pochyb o tom, že UKIP odebírá hlasy konzervativcům," uvedl konzervativní poslanec Philip Davies.

"UKIP jsou pro nás ohromnou hrozbou. Bezpochyby kvůli nim přijdeme v parlamentních volbách v roce 2015 o místa, která bychom jinak získali," dodal.