Lodin byl zatčen v Německu po návratu z Pákistánu. Při zatčení se u něj ve spodním prádle našly paměťové karty s pornografickým videem a složkou nazvanou Sexy Tanja. Po několikatýdenním úsilí se vyšetřovatelům podařilo prolomit heslo a dostat se ke stovce dokumentů Al-Káidy s popisem teroristických útoků, jež měly být spáchány v Evropě.

Z dekódované dokumentace citoval novinář Yassin Musharbash, který pracuje pro německý týdeník Die Zeit. "Nevíme, co tito muži zamýšleli, ale je pravděpodobné, že uvažovali o útoku ve stylu toho v Bombaji," napsal. Tam deset pákistánských útočníků v listopadu 2008 zabilo přes 160 lidí.

Dokumentace obsahovala výcvikové manuály v němčině, angličtině a arabštině. Jeden z dokumentů se jmenuje Future Works. Zpravodajci za jeho autora považují někoho z nejvyššího vedení Al-Káidy. Hovoří o Júnisovi Mauritíním, jenž byl dopaden loni v Pákistánu a který se zabýval plány útoků v britských, francouzských a německých městech.

V jedné pasáži Future Works pisatel píše, že by se v zájmu zvýšení tlaku na evropskou veřejnost měla zajmout osobní loď, pasažéři měli dostat oranžové kombinézy podobné v těm, v nichž chodí vězni na Guantánamu, a pak měli být postupně zabíjeni, zatímco by byly vzneseny požadavky na propuštění konkrétních vězňů. Vraždy se měly natáčet na video.

Al-Káida se musí spokojit s hrozbami

Z dokumentu Future Works prý vyplývá, že Al-Káida se ocitá pod zvýšeným tlakem, protože se jí už několik let nepodařil významnější útok. "Je patrné, že si Al-Káida uvědomuje, jak pečlivě je sledována. Západní rozvědky se velmi zlepšily v maření útoků, takže je nutné přijít s něčím novým a s lepším plánováním," sdělil CNN Musharbash.

Jedním z prostředků měl být rychlý výcvik evropských atentátníků, kteří měli být posláni domů s instrukcemi, jak si udržet kontakt s velením.

Al-Káida podle Musharbashe na jedné straně usiluje o ničivé útoky srovnatelné s atentáty na USA v roce 2001, přitom však s nízkými náklady, jak to provedl nedávno Mohammed Merah na jihu Francie, kde zabil výsadkáře a židovské děti. [celá zpráva]

Soud s podezřelou dvojicí

Lodin a Němec tureckého původu Yusuf Öcak jsou souzeni od ledna. Öcak byl zatčen ve Vídni krátce po Lodinově zadržení. Oba byli na seznamu sledovaných osob, a jakmile překročili evropskou hranici, zadrželi je. Prokuratura se domnívá, že se setkali v teroristickém výcvikovém táboře v Pákistánu a že byli vysláni zpět do Evropy získat sebevražedné atentátníky.