Třetí den naší cesty po Turecku začíná setkáním s primátorem Mersinu na radnici města, ale hned potom odjíždíme do Adany, která je pátým největším městem v zemi s téměř 2 miliony obyvatel. Počasí je krásné, slunečné (na mé oči až příliš) a je teplo, přes den 16°C. I Adana je po tisíciletí pevným bodem na cestě Evropa–Přední Asie, dnes je to ale velmi nové město.

Prezident Václav Klaus při přednášce na Çukurova Üniversitesi

Prezident Václav Klaus při přednášce na Çukurova Üniversitesi

Nejprve mám přednášku s následnou diskusí se studenty na Çukurova Üniversitesi. Přednáška je v angličtině a při její přípravě jsem tvrdošíjně psal anglicky Çukur University. Bylo mi však vysvětleno, že ji nezaložil nějaký pan Çukur, ale že „Çukur“ znamená v turečtině „potopený“ nebo „propadlý“ a že „ova“ znamená planina. Ne náhodou je tato „potopená planina“ střediskem tureckého zemědělství a na něm založeného potravinářského, textilního a kožedělného průmyslu. Je úžasné vidět na jedné straně moře, na druhé zasněžené hory. To všechno je v subtropické provincii Adana současně k vidění.

Moje přednáška (k dispozici na www.klaus.cz) se pokoušela diskutovat Evropskou unii v dnešní době, resp. Turecko a EU. Naplněná aula – mezi publikem bylo i sedm českých studentů, kteří tam právě studují – velmi pozorně poslouchala. Po přednášce následovala živá debata, která porozumění mým argumentům naznačovala. Pro Turecko je to velké téma.

Vykopávky v Tarsu

Vykopávky v Tarsu

Musím se v této souvislosti ještě vrátit k včerejší návštěvě Tarsu. Ukazovali nám – teprve v roce 1999 (při stavbě garáží) objevené – římské město. Dosud je vidět jen jeho malá část. Nemají peníze na další rozsáhlý archeologický výzkum a na mou ironickou poznámku (kterou si bohužel neumím odpustit), že by snad mohla pomoci Evropská unie, mi odpověděl ředitel muzea, že to by se ale strašně prodražilo. Vidím s radostí, že tomu lidé začínají stále více rozumět.

Prezident Václav Klaus s guvernérem provincie Adana

Prezident Václav Klaus s guvernérem provincie Adana

Po setkání a obědě s guvernérem provincie Adana, který se 16. února konal venku, nad krásným přehradním jezerem, následoval již třetí podnikatelský seminář. V Turecku je zájem o naši energetiku, o technologie ve vodohospodářství a odpadovém hospodářství, o důlní zařízení, o auta, o dopravní systémy, o chemii a strojírenství, o moderní elektrotechniku. V březnu 2012 vstoupí v platnost Dohoda o vzájemné ochraně a podpoře investic, což bude našemu obchodu a investicím jistě prospívat. Snad k tomu přispěje i tato státní návštěva a tři podnikatelská fóra, která tu mají velkou mediální publicitu. Problémem je ale i to, že Turecko má jeden z největších deficitů běžného účtu platební bilance na světě, což jistý strukturální defekt této ekonomiky naznačuje. Pokud ekonomika roste, vypadá to „udržitelně“. Jakmile se z jakéhokoli důvodu růst zastaví, může vzniknout nemalý problém. Turecko si jistě dobře připomíná svou velkou ekonomickou krizi v roce 2001 a snad se z ní dostatečně poučilo.

Mešita v Adaně

Mešita v Adaně

Mezinárodně-politicky má Turecko ve svém okolí řadu napjatých sousedských vztahů – s Izraelem, Sýrií, Iránem, Arménií a zejména s Kyprem. Ze sousedů má nejlepší vztahy s Bulharskem a Ruskem, resp. se skoro-sousedem Ázerbájdžánem. Zůstává i kurdský problém a s ním spojený Irák. Turecká armáda má skoro tři čtvrtě milionu vojáků – což je asi 30x více než my. Země má sice 7x více obyvatel, ale je to pořád na počet obyvatel 4x více vojáků než u nás.

Prezident Václav Klaus s guvernérem provincie Adana při návštěvě mešity

Prezident Václav Klaus s guvernérem provincie Adana při návštěvě mešity

Po prohlídce centra Adany – mešity pro 28 000 věřících (dokončené před několika lety) a římského mostu (z 5. století) – se vracíme opačným směrem než ráno do hotelu v Mersinu. Původně jsme měli letět ještě večer zpátky do České republiky, ale máme málo letadel (pan premiér je v Holandsku) a proto se vracíme až v pátek ráno.

Václav Klaus, 16. 2. 2012