Diplomat Jonathan Powell, který šéfoval kanceláři bývalého premiéra Tonyho Blaira, řekl BBC, že odhalení bylo trapné, ale že Rusové „trefili do černého".

„Samozřejmě, že o tom nějakou dobu věděli,“ dodal a řekl, že s tím hned nevystoupili: „Schovali si to z politických důvodů“.

O případu nejprve informovala ruská televize v lednu 2006. Ukazovala kámen, v němž bylo elektronické zařízení, které využívali britští diplomaté k přijímání a vysílání zpráv.

Na záběrech byl vidět muž kráčející po moskevském chodníku, který zpomalil, sehnul se ke kameni a pak zase zrychlil. Další muž pak kámen vzal a odnesl.

Elektronika v kameni

Agent prošel se svým přenosným počítačem okolo kamene a veškerá potřebná data se nahrála automaticky. Podle FSB přístroj komunikoval do okruhu 20 metrů a celý datový přenos mohl být uskutečněn za dvě vteřiny. Zařízení však bylo podle ruské kontrarozvědky nespolehlivé, a tak jej museli britští zpravodajští důstojníci vyzvednout a opravovat. [celá zpráva]

Mezi čtyřmi britskými diplomaty obviněnými ze špionáže se podle ruské televize ocitl i druhý tajemník ambasády. Po skandálu ale nebyl žádný britský diplomat vypovězen.

Ruská tajná služba spojila použití tohoto zařízení s podporou protivládních skupin. Jedna z nich byla postavena před soud, ale ten ji očistil.