Návrh zákona počítá především se zákazem zveřejňování policejních odposlechů a internetovým serverům přikazuje do 48 hodin změnit obsah zprávy, kterou osoba, jíž se informace týkají, považuje za poškozující či jednostranné. Vydavatel musí původní zprávu změnit, aniž by o tom rozhodl soud či jiná nestranná instituce.

O navrhované zákonné změně už rok debatují poslanci. Kritici poukazují na snahu premiéra Silvia Berlusconiho zabránit úniku policejních odposlechů v souvislosti s jeho aférou s prostitutkami. Berlusconi čelí kvůli styku s nezletilou Maročankou soudu. Část policejních odposlechů telefonátů žen, které se účastnily večírků v Berlusconiho domech, před časem unikla do médií.

Minulý měsíc také italské zpravodajské servery zveřejnily přepisy premiérových telefonátů. Během jednoho prohlásil, že chce Itálii opustit, v jiném hrubě urážel německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Italský premiér Silvio Berlusconi s německou kancléřkou Angelou Merkelovou

Italský premiér Silvio Berlusconi s německou kancléřkou Angelou Merkelovou

FOTO: fotobanka Profimedia

Wikipedie pohrozila, že v případě přijetí zákona zruší italskou verzi svých stránek. Na jediné stránce, která byla ve čtvrtek k dispozici, zveřejnila dopis Berlusconimu.

„Chceme dál mít encyklopedii svobodnou a otevřenou všem. Naším i vaším hlasem je: Wikipedie je už nestranná, tak proč to rušit?" píše se v závěru.