Možnosti navštívit dějiště hrůzného činu, kde 22. července zahynulo 66 vesměs mladých lidí, využilo na 150 zástupců médií. Jde o první krok, úřady postupně ostrov zpřístupní pro celou veřejnost, napsala agentura AP.

Podmínkou zpřístupnění ostrova ale je, aby návštěvníci respektovali pietu místa. To organizátoři zdůraznili i zástupcům médií.

Norské komando dorazilo na ostrov Utoya. Vyděšení lidé se stále schovávají před šílenou střelbou.

Norské komando v červenci zasahuje na ostrově Utoya. Vyděšení lidé se stále schovávají před šílenou střelbou.

FOTO: Reuters

"Sponzoři již přislíbili 32 miliónů norských korun (asi 102 miliónů Kč) na renovaci ubytovacích a rekreačních zařízení na ostrově, úpravu fotbalového hřiště a basketbalových kurtů," řekl šéf mládežnické organizace sociální demokracie Eskil Pedersen. Největší budova na ostrově ale zřejmě bude stržena a na jejím místě vznikne nová, "protože se v ní stalo mnoho hrozných věcí," dodal.

Podle něj budou na ostrově obnoveny i mládežnické tábory, nebylo ale zatím rozhodnuto, od kdy to bude. Strana také plánuje vybudování pomníku událostí na Utoyi.

Breivik 22. července nejdříve ve vládní čtvrti v centru Osla odpálil bombu v automobilu, která zabila osm lidí, a pak se přesunul na nedaleký ostrov Utoya. Tam následně postřílel 69 lidí, účastníků mládežnického tábora vládní sociálnědemokratické strany.
Po několika hodinách střelby se nechal bez odporu zatknout. Jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že to musel udělat, aby zachránil Norsko i Evropu před nadvládou muslimů.