Záhadný lesní mladík Ray, po jehož totožnosti pátrá berlínská policie, mohl přebývat i v Česku. Píší to německý deník Bild a britský Daily Mail, podle nichž je Česká republika jedním z míst, kde mohl pohřbít svého otce, s nímž údajně žil pět let v lesích. Po jeho smrti se asi sedmnáctiletý anglicky mluvící hoch vydal na sever, až došel do německé metropole. Do pátrání po ostatcích jeho otce se zapojily i české úřady.

"V úterý před polednem česká policie obdržela cestou Interpolu požadavek německé policie ke spolupráci. Odbor pátrání policejního prezidia prověří skutečnosti, které jsou uvedeny v dožádání. Mimo jiné prověří i databázi dosud neznámých mrtvol a pohřešovaných osob. Bližší informace nelze v současné době poskytnout," uvedla pro Novinky vrchní komisařka Dagmar Bednarčíková z policejního prezidia ČR.

Tajemný příběh se začal odvíjet na počátku září, když na berlínskou radnici přišel zmatený blonďatý modrooký mladík, který si pamatoval jen své jméno. Žádné doklady ale u sebe neměl. Policii vylíčil, že před pěti roky zahynula při autonehodě jeho matka a od té doby přežíval s otcem v přírodě. Když ten zemřel na následky pádu, Ray ho pochoval do jámy někde v lese a vyrazil na sever, jak mu dříve otec poradil. Cesta mu podle jeho slov trvala dva týdny. [celá zpráva]

Měl jen batoh, stan a spacák

Detaily o případu byly zveřejněny v týž den, kdy začalo být zřejmé, že by měl Ray obrovské problémy přizpůsobit se standardnímu životu. Sám projevil jasné přání vrátit se do divočiny. Má problémy spát v obyčejné posteli a moderní vymoženosti jako mýdlo, tekoucí voda či horká sprcha ho vysloveně znepokojují. Když přišel na policii, měl u sebe jen batoh, stan a spacák.

Chlapec možná roky žil v bavorských lesích. Vyšetřovatelé však zatím stále tápou.

FOTO: fotobanka Profimedia

"Zdál se být klidný, vůbec ne vyděšený. Jen tichý. Řekl nám, že mu bylo řečeno, že pokud bude kdykoliv potřebovat pomoc, má jít do Berlína. A cesta sem mu prý trvala týdny. Když jsem se ho zeptal, zda má pas nebo občanský průkaz, koukal zcela nechápavě a musel jsem mu vysvětlit, co to vlastně je. Číst ale umí, to ho prý naučil otec," uvedl vyšetřující policista, který dodal, že navzdory bizarní povaze celého příběhu policie nemá zatím důvod mladému muži jeho verzi nevěřit.

Sasko nebo ČR

Berlínská policie předpokládá, že hoch je nejspíš cizinec, protože hovoří anglicky a německy mluví jen lámaně. Oslovila proto Interpol a také britský konzulát v Berlíně s žádostí o pomoc. Pátrání se nyní podle Bildu zaměřuje na objevení těla Rayova otce, které by mohlo pomoct mnoho neznámých ozřejmit. Podle toho, jak dlouho chlapec šel, vyšetřovatelé usuzují, že by tělo mohlo ležet někde na saské straně Krušných hor, v Bavorském lese nebo v Česku.

"Kontaktovali jsme Interpol a také českou policii, abychom zjistili, zda by les na jih od města nemohl být někde na českém území," řekl Daily Mail mluvčí berlínské policie. "Nebyl by problém přejít hranice, a ačkoli tvrdí, že šel na sever dva týdny, domníváme se, že je to jen přibližný údaj," dodal.

"Mohlo to být méně, což by odpovídalo oblasti krušnohorského národního parku. Pokud by to bylo déle, mohl by to být bavorský národní park, který zasahuje až do České republiky," cituje Daily Mail dále policejního mluvčího.