Prezident prohlásil, že nyní je Česko pod nadvládou Bruselu, který vystřídal Moskvu, před ní to byl Berlín a ještě před tím Vídeň. Hovořil také o krizi v eurozóně, které sedmadvacítka čelí, řešit ji je podle něj nutné na mezivládní úrovni, nikoli v rámci superstátu.

Podotkl též, že současné potíže eurozóny vznikly tím, že se v době jejího založení opomenuly důležité záležitosti. "Základy nejsou dostatečně pevné, staly se zásadní chyby," míní.

Klaus se v otázce řešení současných problémů vyslovil pro mírové spolužití členských států tak, aby nezmizely státy samotné, k čemuž podle něj EU nyní směřuje. Podle hlavy českého státu chce Česko větší samostatnost a nechce regulace zvnějška. Klaus připustil, že je po zkušenosti komunismu přecitlivělý na jakékoli omezování svobody.

Klaus je také přesvědčen, že monetární unie nemůže existovat bez fiskální a politické unie.

Přicházejí jiné ideologie, říká Klaus

Ve svém projevu dále varoval před novými a zdánlivě méně nebezpečnými ideologiemi, které se podle něj snaží omezovat a blokovat svobodu lidí, jak to v minulosti činil komunistický režim. Některé přicházející ideologie podle něj zatím ještě neohrožují fyzickou stránku lidských životů, ale už příliš nerespektují názorové rozdíly, podobně jako tomu bylo právě za komunismu. Klaus je známý kritik "ismů".

Hlava českého státu uvedla, že současná společnost, v níž žije, je neporovnatelně lepší, než byla společnost za komunismu, "ale na konci cesty ještě zdaleka nejsme". Klaus je také přesvědčen, že komunismus je již mrtvý a je zbytečné proti němu bojovat. "Bojovat teď proti němu je zbytečné, ale přicházejí nové, jen zdánlivě méně nebezpečné ideologie..., které se opět - jako ty minulé - snaží omezovat a blokovat naši svobodu," uvedl Klaus.

Tyto ideologie dosud nestačily fyzicky ohrozit lidské životy. "Ale začínají být skoro stejně netolerantní k názorovým rozdílům, k různým - pro existující establishment - nepříjemným myšlenkám a politickým postojům, jako tomu bylo v éře komunismu. Vnímám to velmi silně," dodal prezident.

"Respektovat lze homosexualitu, nikoli 'homosexualismus'"

V minulosti a na jiných místech Klaus hovořil a varoval například před "europeismem", "multikulturalismus" označil za tragický omyl současné západní civilizace a za prapříčinu terorismu; "environmentalismus" chce podle něj potlačit ekonomických růst a omezit prosperitu. Počátkem srpna uvedl, že respektovat lze homosexualitu, nikoli "homosexualismus".

Dnes Klaus dále v Alpbachu řekl, že je přesvědčen, že pokračuje střet idejí. Seriózní diskusi podle něj ničí "takzvaná politická korektnost". "Vždy jsem byl přesvědčen o tom, že fórum v Alpbachu umožňuje a podporuje seriózní diskusi, která zde ještě není zničena takzvanou politickou korektností. Jedině proto jsem zde, pravděpodobně jedině proto jsem sem - přes mé často údajně politicky nekorektní postoje - i nadále zván," prohlásil.

Silné kritice dnes v Rakousku podrobil také "zelenou ideologii". Prohlásil, že se jí obává a že nemá nic společného s ochranou životního prostředí. Naopak je prý podle něj nutné přírodu od zelené ideologie chránit.